Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are Proprietara apartamentului unde stam in chirie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are Proprietara apartamentului unde stam in chirie dreptul sa:

Buna ziua, are Proprietara apartamentului unde stam in chirie dreptul sa:

-Ne pune sa cumparam din banii nostrii solutii specifice pt. curatenie.

-Ne pune sa cumparam o mocheta sa nu cumva sa i zgariem podelele cu birourile pe care ni le-am adus (suntem studenti).

-Are tot felu de reguli: cand a venit in control ne a umblat prin dulapuri, sertare, a inceput sa zica lucruri ca (Uite cum sa tii x lucru in y loc, asta se pune aici.. si a luat cu mana ei lucrurile noastre si a inceput sa le mute).

-Ne a spus ca, daca nu ne conformam cu pretentiile ei ne da afara.

In 3 saptamani a venit de 3 ori in control si inca v-a mai venii.
Daca noi reziliem contractul pierdem garantia (asa scrie in el).

Multumesc Anticipat pentru ajutor! o zi buna
Andrei20M00, utilizator
Bună ziua,

Locatorul are dreptul de a examina bunul închiriat și locatarul (chiriașul) trebuie să permită locatorului să își examineze bunul.
Însă, examinarea trebuie să fie rezonabilă, justificată și proporțională, astfel cum dispune art. 1804 Cod civil: „Locatarul este obligat sa permita examinarea bunului de catre locator la intervale de timp rezonabile in raport cu natura si destinatia bunului, precum si de catre cei care doresc sa il cumpere sau care, la incetarea contractului, doresc sa il ia in locatiune, fara insa ca prin aceasta sa i se cauzeze o stanjenire nejustificata a folosintei bunului.”

Mie mi se pare că ceea ce ați descris dvs. depășește limitele unei examinări rezonabile și justificate.

Toate cele bune,
Cred ca ar trebui sa va faceți probe pt comportamentul abuziv sa aveti în caz de reziliere și sa programați mai rar vizitele.
Puneți un părinte sa discute cu ea
gi-jane2, moderator
Dar acum...hai sa fim sinceri...d-vs. daca ati fi proprietar si ati inchiria un apartament, si cand il predati este totul in regula, nu ati dori ca totul sa ramana asa in timp...adica sa nu se deterioreze podelele, peretii,..instalatiile sa fie in buna stare si functionale ( daca asa v-au fost predate )...cu alte cuvinte..ce atri primit sa si predati cand veti pleca ? Ce vina are proprietarul care nu locuieste acolo ca totul i se deterioreaza de catre cei ce efectiv locuiesc acolo ?Destul ca orice neregula si stricaciune trebuie remediata de proprietar, chiar daca nu e vina lui pentru defectiuni/deteriorari.. acestea fiind consecinta modului in care cei ce locuiesc efectiv acolo sunt preocupati in a mentine totul in ordine ? Ce parara aveti ? Ati dori sa fiti un proprietar si sa aveti probleme de orice gen cu chiriasii ?
Poți să nu ai chiriași. Nu închiriezi și basta.

draftacristi a scris:

Dar acum...hai sa fim sinceri...d-vs. daca ati fi proprietar si ati inchiria un apartament, si cand il predati este totul in regula, nu ati dori ca totul sa ramana asa in timp...adica sa nu se deterioreze podelele, peretii,..instalatiile sa fie in buna stare si functionale ( daca asa v-au fost predate )...cu alte cuvinte..ce atri primit sa si predati cand veti pleca ? Ce vina are proprietarul care nu locuieste acolo ca totul i se deterioreaza de catre cei ce efectiv locuiesc acolo ?Destul ca orice neregula si stricaciune trebuie remediata de proprietar, chiar daca nu e vina lui pentru defectiuni/deteriorari.. acestea fiind consecinta modului in care cei ce locuiesc efectiv acolo sunt preocupati in a mentine totul in ordine ? Ce parara aveti ? Ati dori sa fiti un proprietar si sa aveti probleme de orice gen cu chiriasii ?

dvs ati citit mesajul inial? faceti o diferenta intre o examinare rezonabila si nebunie
Are tot felu de reguli: cand a venit in control ne a umblat prin dulapuri, sertare, a inceput sa zica lucruri ca (Uite cum sa tii x lucru in y loc, asta se pune aici.. si a luat cu mana ei lucrurile noastre si a inceput sa le mute).

draftacristi a scris:

Dar acum...hai sa fim sinceri...d-vs. daca ati fi proprietar si ati inchiria un apartament, si cand il predati este totul in regula, nu ati dori ca totul sa ramana asa in timp...adica sa nu se deterioreze podelele, peretii,..instalatiile sa fie in buna stare si functionale ( daca asa v-au fost predate )...cu alte cuvinte..ce atri primit sa si predati cand veti pleca ? Ce vina are proprietarul care nu locuieste acolo ca totul i se deterioreaza de catre cei ce efectiv locuiesc acolo ?Destul ca orice neregula si stricaciune trebuie remediata de proprietar, chiar daca nu e vina lui pentru defectiuni/deteriorari.. acestea fiind consecinta modului in care cei ce locuiesc efectiv acolo sunt preocupati in a mentine totul in ordine ? Ce parara aveti ? Ati dori sa fiti un proprietar si sa aveti probleme de orice gen cu chiriasii ?