Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Care este termenul pentru contestarea unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Care este termenul pentru contestarea unui proces ...

Buna ziua. Care este termenul pentru contestarea unui proces verbal al adunarii generale a asociatiei de proprietari?
Nu înțeleg la ce contestare a procesului verbal al adunării generale vă referiți, dar aveți mai jos două variante în privința hotărârilor adunării generale

1. Potrivit art. 29 alin. 2 din legea 196/2018 :

„ Dacă o hotărâre a adunării generale a asociației de proprietari, o decizie a comitetului executiv sau a președintelui este contrară prevederilor prezentei legi sau este de natură să prejudicieze interesele proprietarilor, aceștia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său poate sesiza cenzorul/comisia de cenzori, compartimentele prevăzute la art. 10 sau, după caz, poate solicita instanțelor judecătorești anularea în tot sau în parte a hotărârii/deciziei și/sau repararea pagubei cauzate”.

2. Potrivit art. 52 alin. 1 din legea nr 196/2018

„Dacă o hotărâre a adunării generale este contrară legii, statutului sau acordului de asociere a asociației de proprietari ori este de natură să prejudicieze interesele proprietarilor, aceștia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său pot/poate ataca în justiție respectiva hotărâre”.

Legiuitorul nu a prevăzut un termen a cărui nerespectare se sancționează cu decăderea din dreptul de a ataca în instanță respectiva hotărâre deci puteți să o atacați oricând solicitand constatrea nulității absolute a acesteia, bineînțeles dacă aveți motive.
robert1958, utilizator