Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata contributii la pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata contributii la pfa

Bună ziua, acum lucrez la un Pfa cu norma de 8 ore, dacă optez sa lucrez la Pfa 4 ore și în alta parte alte 4 ore,cât va plăti cel de la Pfa contribuțiile la stat pentru 4 ore sau 8 ore? Va mulțumesc
george-neagu, moderator
Nu faceți nicio analogie între timpul de prestare a activității cu pfa și cel cu contract de munca.
Dumneavoastră ca pfa veți încheia contract de prestari servicii cu unul sau mai mulți beneficiari. Timpul cât cadeți se acord cu fiecare beneficiar sa-l alocați prestării activitatii e diferit. La final veți încheia cu fiecare beneficiar un raport de activitate și în baza lui, completați și factura.
Se va face totalul anual al venitului net (adica total venit anul brut incasat - total cheltuieli deductibile anuale platite) și de aici va rezulta atât impozitul de plata dacă e cazul cat si contribuțiile sociale la sănătate și pensie, astea din urma în junctie de cum este fata de plafonul de salarii minime anuale (6/12/24).