Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In anul 2018 am divortat de fosta sotie iar domiciliul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In anul 2018 am divortat de fosta sotie iar domiciliul copilului ...

In anul 2018 am divortat de fosta sotie iar domiciliul copilului a fost stabilit la mama iar custodia comuna. Mama era plecată la muncă iar eu trebuia să-i plătesc pensie copilului.Copilul nu a vrut să stea la domiciliul mamei deoarece aceasta a plecat din nou în străinătate și l-au lăsat cu bunicul (tatăl ei). Copilul a venit să locuiască cu mine și de 5 ani eu nu am platit pensia deoarece nu am avut cui,iar fosta soție nu-mi da niciun ban ptr întreținerea lui,doar uneori îi trimite lui sume modice de bani ptr ,,bani de buzunar,, Menționez că ea și-a refăcut viața în străinătate alaturi de alta persoana acolo și vine foarte rar în taraaxim o lună și jumătate pe an. Eu mă ocup de tot ce tine de întreținerea acestui copil mâncare,spălat,medicamente,școală etc. Pot sa cer pensie mamei și eventual să-mi plătească din urmă ținând cont că ea nu contribuie decât foarte rar ptr copil ?
Da puteti cere sa stabileasca locuinta la dvs si sa oblige mama la plata pensiei, insa vi se va acorda doar de la data depunerii cererii in instanta.