Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am poprire 50% din venit pentru pensie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am poprire 50% din venit pentru pensie de întreținere. Îmi ...

Am proprie 50%din venit pentru pensie de întreținere. Îmi mai poate pune proprie vreun creditor? Ce poate face angajatorul daca i- venit somație?
Toate popririle, cumulat, nu pot depăși 50% din venituri.
SCA IONESCU & NOVAC, Avocat
In condițiile în care o firmă trebuie să aplice două sau mai multe popriri pe veniturile unui salariat, este bine de știut că acestea se fac concomitent. Însă, conform legislației, oricâte popriri ar fi, salariatului i se poate reține cel mult jumătate din venitul net lunar, suma aceasta fiind împărțită între creditori.

Însă indiferent de câte popriri pe salariu are un angajat, acestuia nu i se poate reține mai mult de jumătate din salariul net. Astfel, se va reține jumătate din salariu pentru toate popririle și se va împărți suma între creditori, proporțional cu creanța fiecăruia.