Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună! Mama mea dorește să-mi lase mie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună! Mama mea dorește să-mi lase mie apartamentului ei. Ce ...

Bună! Mama mea dorește să-mi lase mie apartamentului ei. Ce cale ar fi mai indicată având în vedere că eu mai am o soră, ea neavând contact cu noi. Ce inconveniente ar exista prin vânzare -cumparare cu clauza ca mama să rămână in apartament până la moarte? Sora mea ar mai avea vreun drept odată realizata vânzarea -cumpararea? Ar putea avea câștig in instanță, am avea nevoie de semnătură/ acordul ei pt a face vânzarea -cumpărarea? Va mulțumesc, în speranța primirii unui răspuns!
Art.1091 alin.4 Cod civil:
" Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere."
Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare."