Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Cum este încadrat un profesor titular ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Cum este încadrat un profesor titular care funcționează ...

Bună ziua. Cum este încadrat un profesor titular care funcționează cu jumătate de normă (cerere acceptată de ISJ), în situația în care acesta are norma de bază în afara învățământului preuniversitar de stat? Va fi plătit cu jumătate de salariu? Plata cu ora? Are sau nu dreptul la concediu de odihnă? Care este baza legală și cine e autoritatea competentă să răspundă la aceste întrebări? Conducerea școlii nu s-a mai întâlnit cu această situație. Vă mulțumesc.
Lavinia Dascălu, utilizator
1. In general, la 1/2 norma i se acorda 1/2 din salariu corespunzator normei intregi.

2. 1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Asadar, timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.

In speta, salariatul va putea beneficia de CO si in cazul c.,i.m. cu 1/2 de norma

3. Ministerul Educatiei are o Directie Juridica..acolo se poate solicita un punct de vedere.