avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean din Republica Moldova
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean din Republica Moldova

Buna ziua!
Am vrut sa angajam un cetatean din Republica Moldova. I s-a intocmit contract de munca pe baza CNP-ului din pasaport, transmis in Revisal fara probleme.
Persoana nu s-a prezentat la serviciu si dupa 2 zile i s-a incetat contractul de munca. La intocmirea D112 imi apare eroare - CNP incorect.
Ce pot sa fac?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:25, 27 Octombrie 2023
CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?
Este CNP din Republica Moldova...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

Este cel de pe pasaport...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

CNP-ul moldovesc nu este acceptat de D112 ..ii trebuie un NIF obtinut de la ANAF.
Da dar intre timp persoana nu a mai venit... Deci nu am cum sa obtin NIF . De aceea nu stiu ce solutie sa gasesc pentru a rezolva situatia.


Multumesc

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul moldovesc nu este acceptat de D112 ..ii trebuie un NIF obtinut de la ANAF.

Alte discuții în legătură

Angajat cetatean german ioanatodi ioanatodi Buna ziua , Trebuie sa angajez o persoana cu cetatenie germana care va reprezenta societatea in Germania (are domiciliu in Germania, ii fac CIM cu ... (vezi toată discuția)
Am angajat cetateni nepalezi cu cim pe perioada nedeterminata ... YoAlle YoAlle Am angajat cetateni nepalezi cu CIM pe perioada nedeterminata . Pana reusim sa li se elibereze permisul de sedere putem obtine NIF de la ANAF chiar daca CIM ... (vezi toată discuția)
As vrea sa angajez pe cetatean strain din republica moldova dar ... magman magman As vrea sa angajez pe cetatean strain din Republica Moldova dar nu inteleg ce trebuie sa fac, la imigrari scrie ca nu pot obtine NIF pentru el fara contract de ... (vezi toată discuția)