Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean din Republica Moldova
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean din Republica Moldova

Buna ziua!
Am vrut sa angajam un cetatean din Republica Moldova. I s-a intocmit contract de munca pe baza CNP-ului din pasaport, transmis in Revisal fara probleme.
Persoana nu s-a prezentat la serviciu si dupa 2 zile i s-a incetat contractul de munca. La intocmirea D112 imi apare eroare - CNP incorect.
Ce pot sa fac?

Multumesc
CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?
Este CNP din Republica Moldova...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

Este cel de pe pasaport...

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul e romanesc sau din Rep. Moldova?

CNP-ul moldovesc nu este acceptat de D112 ..ii trebuie un NIF obtinut de la ANAF.
Da dar intre timp persoana nu a mai venit... Deci nu am cum sa obtin NIF . De aceea nu stiu ce solutie sa gasesc pentru a rezolva situatia.

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

CNP-ul moldovesc nu este acceptat de D112 ..ii trebuie un NIF obtinut de la ANAF.