Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... agentul imobiliar vrea comision fără să fii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

agentul imobiliar vrea comision fără să fii încheiat contract cu el

Am fost cu un agent imobiliar să vizitez un duplex pe care ulterior, după negocieri cu vânzătorul, l am și cumpărat. Agentul imobiliar mi a dat o mulțime de date eronate (ori nu știa, ori voia să mă păcălească): ca în zonă este trasa fibra optica pt internet, ca vanzatorul va construi și gard care inconjoara proprietatea, etc…lucruri care s au dovedit neadevărate. Nu am încheiat niciun contract cu agentul imobiliar dar, acum, după ce am cumpărat imobilul mi a trimis factura fiscală pt plata comisionului sau.
I am spus ca nu i platesc nimic pt ca nu am incheiat contract, pt ca nu am semnat nimic cu el (doar am schimbat mesaje pe telefon) și pt ca sunt foarte nemulțumită de informațiile pe care mi le a dat.
Când am fost la vizionarea duplexului, agentul nu mi a cerut să semnez nimic: a spus ca nu vrea să preseze clienții.
Acum mă amenință cu darea în judecată!
Credeți ca poate avea câștig de cauză fără un contract semnat cu firma pe care o reprezintă?
Mulțumesc mult!
Fără contract nu I datorați nimic ...
Multe mulțumiri!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Fără contract nu I datorați nimic ...

Mai nou, agentul imobiliar a apelat la un avocat care m-a amenința cu executorul judecătoresc dacă nu-i plătesc comisionul.

După cum am explicat intr-un mesaj anterior, am cumparat o casa. Agentul imobiliar m-a dus la vizionarea acestei case dar, ulterior, in mesajele schimbate cu el pe telefon, e-mail și WhatsApp mi-a dat mai multe informații greșite despre casa: ca proprietarul va construi gard în jurul imobilului, etc…lucruri care s-au dovedit neadevărate.
Am cumpărat casa vizionată dar menționez ca nu am încheiat nici o convenție cu agentul imobiliar. Numai vânzătorul a încheiat convenție cu acest agent imobiliar.

Poate agentul imobiliar să mă dea în judecată fără a avea convenție încheiată cu mine folosindu-se doar de conversațiile avute cu el?
Mi se pare ca e un abuz sa ameninți cu executorul judecătoresc în acest caz.

bebelush1900 a scris:

Multe mulțumiri!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Fără contract nu I datorați nimic ...

Pt a apela la executor trebuie sa aibă o hotărâre judecătorească care sa va oblige la plata unei sume.Oricine poate sa va dea în judecata dar asta nu înseamnă că o să aibă si succes..Sunt simple amenințări

bebelush1900 a scris:

Mai nou, agentul imobiliar a apelat la un avocat care m-a amenința cu executorul judecătoresc dacă nu-i plătesc comisionul.

După cum am explicat intr-un mesaj anterior, am cumparat o casa. Agentul imobiliar m-a dus la vizionarea acestei case dar, ulterior, in mesajele schimbate cu el pe telefon, e-mail și WhatsApp mi-a dat mai multe informații greșite despre casa: ca proprietarul va construi gard în jurul imobilului, etc…lucruri care s-au dovedit neadevărate.
Am cumpărat casa vizionată dar menționez ca nu am încheiat nici o convenție cu agentul imobiliar. Numai vânzătorul a încheiat convenție cu acest agent imobiliar.

Poate agentul imobiliar să mă dea în judecată fără a avea convenție încheiată cu mine folosindu-se doar de conversațiile avute cu el?
Mi se pare ca e un abuz sa ameninți cu executorul judecătoresc în acest caz.

bebelush1900 a scris:

Multe mulțumiri!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Fără contract nu I datorați nimic ...

Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am vizionat cu un agent imobiliar. Nu am încheiat niciun contract cu acest agent pt ca mi a dat mai multe informații eronate.

bebelush1900 a scris:

Mai nou, agentul imobiliar a apelat la un avocat care m-a amenința cu executorul judecătoresc dacă nu-i plătesc comisionul.

După cum am explicat intr-un mesaj anterior, am cumparat o casa. Agentul imobiliar m-a dus la vizionarea acestei case dar, ulterior, in mesajele schimbate cu el pe telefon, e-mail și WhatsApp mi-a dat mai multe informații greșite despre casa: ca proprietarul va construi gard în jurul imobilului, etc…lucruri care s-au dovedit neadevărate.
Am cumpărat casa vizionată dar menționez ca nu am încheiat nici o convenție cu agentul imobiliar. Numai vânzătorul a încheiat convenție cu acest agent imobiliar.

Poate agentul imobiliar să mă dea în judecată fără a avea convenție încheiată cu mine folosindu-se doar de conversațiile avute cu el?
Mi se pare ca e un abuz sa ameninți cu executorul judecătoresc în acest caz.