Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea fara vina salariatului e modificare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea fara vina salariatului e modificare unilaterala a contractului de muncă?.

Concedierea din motive ce nu țin de persoana salariatului se poate asimila cu modificarea unilaterală a contractului de muncă?
Bună ziua!
Concedierea este concediere, daca este incorecta, se poate ataca în instanță în 45 de zile de la comunicarea deciziei de concediere către salariat.
Concedierea este o încetare a contractului de muncă, iar modificarea este cu totul altceva, contractul este inca în ființa, numai că se schimba anumite elemente ale contractului respectiv.
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii ...aceste situatii la care se adauga detasarea si delegarea reprezinta modificari unilaterale a c.i.m.