Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La o societate directorul general are incheiat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La o societate directorul general are incheiat contract de mandat ...

La o societate directorul general are incheiat contract de mandat in care se prevede ca are dreptul la indemnizatie de delegare in cuantul de 100 euro pe zi in cazul deplasarilor externe .
Directorul general pleaca in deplasare in Belgia , la o conferinta unde in ziua evenimentului are asigurata masa de pranz si cina , iar prin cazare are asigurat micul dejun.Cazarea este platita de societate .
Conform orei de decolare si orei de aterizare are 3 zile de deplasare . Cum este corect sa se acorde diurnal ? pentru 2 zile si jumatate (cfm HG 518/1985 Art.7 alin (4) are dreptul la 50% daca masa este asigurata de partenerii externi ) , considerand ca are asigurata masa integrala sau integral pentru ca este contract de mandat si nu se supune HG 518/1985 .
Din pacate contractul de mandat nu se supune HG 518/1995...
Multumesc!