Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vă rog frumos să-mi spuneți în temeiul cărui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vă rog frumos să-mi spuneți în temeiul cărui articol din ...

Vă rog frumos să-mi spuneți în temeiul cărui articol din Legea nr. 196/2018 privind funcționarea Asociațiilor de Proprietari actualizată, este stipulată obligativitatea apelantului, pârât proprietar în cadrul Asociației de proprietari la plata taxei judiciare de timbru, într-un proces pus pe rol de către Asoc având obiect restanțe la întreținere, în fază de apel.
Precizez că instanța de apel înaintea primului termen de judecată nu a stabilit și comunicat apelantului pârât cuantumul taxei judiciare de timbru.
Se va respinge apelul proprietarului apelant pârât că nu a plătit taxa de timbru?
Vă mulțumesc!
Bună ziua!
Temeiul de drept: oug nr.80/2013 privind taxele de timbru.
Potrivit legislației asociațiilor de proprietari doar asociațiile sunt scutite de taxa de timbru, nu și partea adversa.
Daca nu se plătește taxa de timbru, da, instanța poate admite excepția netimbrarii apelului și să respingă apelul că netimbrat.

Vă mulțumesc pentru răspun!

Dar instanța nu are obligația ca odată cu primirea cererii de apel să stabilească și să comunice apelantului obligația de a timbra apelul?
Am citit undeva că instanța poate respinge apelul ca netimbrat, doar după ce a comunicat apelantului obligația timbrării, iar apelantul nu s-a conformat.
Vă rog frumos d-na avocat dacă puteți să-mi indicați articolele de lege incidente.
Vă mulțunesc!

Potrivit art. 470 Cod proc. civ.

(2) La cererea de apel se va ataşa dovada achitării taxelor de timbru.

(3) Cerinţele de la alin. (1) lit. b) şi e) şi cea de la alin. (2) sunt prevăzute sub sancţiunea nulităţii, iar cele de la alin. (1)
lit. c) şi d), sub sancţiunea decăderii. Lipsa semnăturii poate fi împlinită în condiţiile art. 196 alin. (2), iar lipsa dovezii
achitării taxei de timbru poate fi complinită până la primul termen de judecată la care partea a fost legal citată în apel.

nuexistă a scris:

Vă mulțumesc pentru răspun!

Dar instanța nu are obligația ca odată cu primirea cererii de apel să stabilească și să comunice apelantului obligația de a timbra apelul?
Am citit undeva că instanța poate respinge apelul ca netimbrat, doar după ce a comunicat apelantului obligația timbrării, iar apelantul nu s-a conformat.
Vă rog frumos d-na avocat dacă puteți să-mi indicați articolele de lege incidente.
Vă mulțunesc!

robert1958, utilizator
Instanța nu a dispus plata taxei de timbru pentru că a constat că nu o datorez după următorul raționamnet:
Taxa pentru apel este jumătate din taxa plătită la fond.
Or dacă eu ca pârât nu am fost obligată la plata taxei judiciare la fond, înseamnă că nici la apel nu sunt obligată la plata taxei judiciare de timbru.

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Temeiul de drept: oug nr.80/2013 privind taxele de timbru.
Potrivit legislației asociațiilor de proprietari doar asociațiile sunt scutite de taxa de timbru, nu și partea adversa.
Daca nu se plătește taxa de timbru, da, instanța poate admite excepția netimbrarii apelului și să respingă apelul că netimbrat.

nuexistă a scris:

Instanța nu a dispus plata taxei de timbru pentru că a constat că nu o datorez după următorul raționamnet:
Taxa pentru apel este jumătate din taxa plătită la fond.
Or dacă eu ca pârât nu am fost obligată la plata taxei judiciare la fond, înseamnă că nici la apel nu sunt obligată la plata taxei judiciare de timbru.

Acesta este doar raționamentul dvs.

La fond nu vi s-au aplicat prevederile OUG nr. 80/2013 cu privire la taxa judiciară de timbru pentru că dvs. fiind pârât, nu ați formulat nici o pretenție ci doar apărări.

În apel, pentru că dvs va aflați în atac nu în apărare, cu siguranță ați solicitat anularea hotărârii instanței fondului și înlăturarea obligației achitării restanțelor înregistrate la cotele de întreținere și a cheltuielilor de judecată, deci ați formulat pretenții evaluabile în bani.

Așadar vi se vor aplica dispozițiile art. 470 alin. 2 și 3 NCPC raportat la disp. OUG 89/2013, dar dacă veți câștiga apelul, asociația va fi obligată să vă achite toate cheltuielile, inclusiv taxa judiciară de timbru dacă ați solicitat acest lucru prin cererea de apel.

Am avut un astfel de proces cu asociația și exact așa au decurs lucrurile.
robert1958, utilizator