Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Declaratie acord cadastru nou
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Declaratie acord cadastru nou

Buna ziua! Fiind nevoita sa refac cadastrul unui teren, din cauza actualizarii PUZului, am fost instiintata ca trebuie sa dau o declaratie notariala ca sunt de acord cu nou; cadastru. Dar nu stiu cum trebuie formulata,nici notarii pe care i-am contactat nu stiu,din pacate! Ce trebuie sa fac,in acest caz?Multumesc!
Pai firma prestatoare trebuie sa va puna la dispozitie documentatia tehnica cu care mergeti la notar, precum si punctele in baza caruia se face declaratia notariala.
Am primit cadastru nou si acum, trebuie sa dau declaratie notariala ca sunt de acord cu noua geometrie,suprafata ramanand aceeasi! Probl mea este ca niciun notar nu stie cum se formuleaza acea declaratie!
Dati prea putine informatii ca sa ne putem da seama de problema si sa va putem da un raspuns. Incercati sa mai dati niste detalii.
1. Cine v-a solicitat declaratia notariala? Cine v-a adus la cunostiinta ca trebuie sa refaceti cadastrul terenului?
2. A-ti luat legatura cu un topograf autorizat pentru a va intocmi documentatia cadastrala de repozitinarea terenului?
3. Nu inteleg de ce este necesar declaratia notariala, avand in vedere ca legea in vigoare nu prevede acest lucru. Este de-ajuns doar declaratia pe propria raspundere dat in fata unui topograf autorizat.
4. Prin PUZ ce s-a modificat? Teoretic prin PUZ se modifica limita de intravilan/extravilan, geometria terenului nu se schimba, deci de aici si intrebarea mea de ce trebuie modificat geometria terenului si de ce se modifica? Nu este cumva vorba de intocmirea planului parcelar?