Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Va rog sa mi răspundeți la următoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Va rog sa mi răspundeți la următoarea problemă ...

Bună ziua,
Va rog sa mi răspundeți la următoarea problemă
La momentul căsătoriei,in anul 1982 soțul meu avea apartament pe numele lui ,cu contract de împrumut ,la care plătise un avans.
Restul sumei a fost plătit în rate pe parcursul căsătoriei noastre în decurs de câțiva ani,locuința rămânând tot pe numele lui.
Avem trei copii.
Întrebarea mea este:
Care sunt drepturile mele asupra locuintei?
Soțul meu o poate vinde fara acordul meu?
Mulțumesc
Buna ziua, daca sotul dvs a devenit proprietar inainte de data casatoriei, atunci dvs aveti doar un drept de creanta pentru contributia dvs la plata ratelor.
Daca sotul a devenit proprietar inainte de casatorie poate vinde fara acordul dvs.
Madalina Pascu, Avocat
Nici copiii nu se pot opune vânzării?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca sotul dvs a devenit proprietar inainte de data casatoriei, atunci dvs aveti doar un drept de creanta pentru contributia dvs la plata ratelor.
Daca sotul a devenit proprietar inainte de casatorie poate vinde fara acordul dvs.

Copiii nu au niciun drept cu privire la imobil.