avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Va rog sa mi răspundeți la următoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Va rog sa mi răspundeți la următoarea problemă ...

Bună ziua,
Va rog sa mi răspundeți la următoarea problemă
La momentul căsătoriei,in anul 1982 soțul meu avea apartament pe numele lui ,cu contract de împrumut ,la care plătise un avans.
Restul sumei a fost plătit în rate pe parcursul căsătoriei noastre în decurs de câțiva ani,locuința rămânând tot pe numele lui.
Avem trei copii.
Întrebarea mea este:
Care sunt drepturile mele asupra locuintei?
Soțul meu o poate vinde fara acordul meu?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 16:59, 1 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, daca sotul dvs a devenit proprietar inainte de data casatoriei, atunci dvs aveti doar un drept de creanta pentru contributia dvs la plata ratelor.
Daca sotul a devenit proprietar inainte de casatorie poate vinde fara acordul dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Noiembrie 2023
Madalina Pascu, Avocat
Nici copiii nu se pot opune vânzării?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca sotul dvs a devenit proprietar inainte de data casatoriei, atunci dvs aveti doar un drept de creanta pentru contributia dvs la plata ratelor.
Daca sotul a devenit proprietar inainte de casatorie poate vinde fara acordul dvs.

Copiii nu au niciun drept cu privire la imobil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul creante laurentiu68 laurentiu68 buna ziua partaj apartament daca fosta sotie a achitat inainte de casatorie avans 10%din valoarea apartamentului pe care l-a contractat de la romconfort ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei privind locuinta al carui titular este sotul elconst elconst Buna seara! La data casatoriei (inainte de anul 1989), atat eu, cat si sotul detineam in proprietate cate un apartament, pentru care aveam inca de platit ... (vezi toată discuția)
Bunuri proprii si comune andreeaberintan andreeaberintan Buna ziua. In decembrie 2008 am dat avans pentru un apartament si din aprilie2009 este pe numele meu (jumatate platit cu cash, jumatate credit bancar). In 2010 ... (vezi toată discuția)