Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Răspunderea patrimonială a salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Răspunderea patrimonială a salariatului

Buna ziua,
Potrivit art. 254 din Codul muncii, salariații răspund patrimonial, în temeiul normelor și principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina și în legătură cu munca lor.
Pentru constatarea vinei salariatului este necesară efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile (deoarece în speța analizată sunt elemente ale unei abateri disciplinare) sau este suficientă descrierea vinovăției în nota de constatare și evaluare a pagubei?
Dacă s-a efectuat cercetarea disciplinară și salariatului i s-a aplicat sancțiunea disciplinară de reducere a salariului de bază - va fi considerată o „pedeapsă dublă pentru aceeași faptă” recuperarea contravalorii pagubei prin încheierea notei de constatare și evaluare a pagubei?
Este suficientă descrierea vinovăției în nota de constatare și evaluare a pagubei.

Răspunderea patrimonială poate coexista cu răspunderea disciplinară când printr-o abatere disciplinară se produc concomitent prejudicii patrimoniale unităţii.