Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somer cu venituri
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somer cu venituri

situatie:sunt in CIC pana la 15.04.2010,am inceput procedurile pentru infiintarea unei intreprinderi individuale-ca titular,firma la care am lucrat nu o duce tocmai bine , salariul a fost procentual din vanzari,au trimis jumatate din angajati in somaj de aceea as dori sa intru in somaj-indeplinesc conditiile de cotizare-insa voi avea inregistrata activitate autorizata in urma careia nu stiu cat venit voi realiza,cum pot sa procedez sa nu-mi pierd somajul pana cand incep sa-mi castig existenta si sa-mi platesc eternele rate?ca titular pot sa figurez pe statul de plata cu un salariu care sa nu depaseasca salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata,in vigoare-500ron sau705ron?-sau alte modalitati legale d.p.d.v.contabil dar si juridic.Multumesc celor ce-mi vor raspunde!
Trebuie sa nu depasisti salariul minim garantat in plata de 705 lei
600 lei, HG 1051/2008
Salariul minim de 705 lei este pentru institutiile publice.