avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua , am fost executat silit de o firma care ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua , am fost executat silit de o firma care avea locuri ...

Buna ziua , am fost executat silit de o firma care avea locuri de munca in strainatate acum 6 ani , pe scurt ei mi-au gasit un loc de munca in uk si mi-au cerut bani pentru dosar pe care trebuia sa il platesc din primul salar , primul salar a fost incasat partial pe 7 zile(ca atunci se termina luna)era exact aceeasi suma cu care eram dator sa o platesc am explicat ca nu am cum sa ii dau toata suma ca nu aveam cum sa traiesc o luna intreaga cu aceea suma ei nu au vrut sa inteleaga si m-au executat silit ..intre timp suma a ajuns destul de mare pentru ca aveam penalitati de 5lire pe zi daca nu plateam , nu stiu cat e acum ca nu am mai primit nimic de vreo 3 ani . Eu sunt tot in strainatate . , intrebarea mea e cum pot sa o anulez avand in vedere ca vreau sa ma intorc in tara sa imi deschid o firma? Sau daca nu o pot anula cum pot ajunge la o intelegere sa o achit lunar dar sa nu imi puna proprire pe conturile care le fac firmei? Se poate face ceva in acest caz?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Noiembrie 2023
Tudi192, utilizator
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 08:56, 5 Noiembrie 2023
Cand i-ati platit ultima oara?

Conturile societatii nu au legatura cu datoria dvs.
Pai nu i-am platit deloc ca intre timp suma a urcat ft mult ei mi-au pus cate 5lire in fiecare zi de atunci si pana acum , si nici nu aveam cu cine sa ma inteleg

Cornel Vasile a scris:

Cand i-ati platit ultima oara?

Conturile societatii nu au legatura cu datoria dvs.

Ziceți ca ati fost executat silit - asta înseamnă că a fost un proces în instanta finalizat cu o hotărâre judecătorească de obligate a dvs la plat debitului și a penalităților în cuantumul indicat, ce a fost pusa în executare printr-un executor judecătoresc?
Dacă da - Dacă da - penalitățile se pot negocia și în procedura de executare silită.
Dacă nu - posibil sa fi intervenit prescripția.
De unde pot stii daca a intervenit prescriptia??
Si da a fost pusa in executare dar neavand nimic pe numele meu nu au avut ce sa execute .

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Ziceți ca ati fost executat silit - asta înseamnă că a fost un proces în instanta finalizat cu o hotărâre judecătorească de obligate a dvs la plat debitului și a penalităților în cuantumul indicat, ce a fost pusa în executare printr-un executor judecătoresc?
Dacă da - Dacă da - penalitățile se pot negocia și în procedura de executare silită.
Dacă nu - posibil sa fi intervenit prescripția.

Dacă a fost pusa sentința in executare, puțin probabil sa fie cazul de prescripție. Cel mai probabil dosarul execuțional este în curs, luați legătura cu executorul.

Alte discuții în legătură

Poprire cont gabi777gabi gabi777gabi Am pierdut definitiv un proces in 2013, cu cheltuieli de judecata, eram insolvabil, iar in 2014 mi s-a pus poprire pe un cont gol. Din 2014 nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Executare silita bulboaca_elena bulboaca_elena buna seara voi fi directa si la subiect. in 2007 mai aveam de plata cam 5 rate dintr-un contract de credit, aproximativ 250 euro. din motive obiective nu ... (vezi toată discuția)
Anulare executare silita daniel_ionut2006 daniel_ionut2006 Buna seara! Am si eu o problema si as dori sa incer sa o rezolv!In anul 2007 am contractat doua imprumuturi de la doua banci! Am platit doi ani dupa care,din ... (vezi toată discuția)