Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui imobil ...

Bună ziua.Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui imobil!Din 2014 sunt coproprietar după decesul mamei.Conform legi partea mamei mi se cuvine mie,iar cealaltă parte tatălui meu.Intrebarea mea este :Daca tatăl meu a decedat în 2023 și am devenit proprietar,pe imobilul respectiv la vanzarea lui,taxele plătite la stat sunt de 1% peste 3 ani și 3%,dacă imobilul este sub 3 ani.In acest caz eu plătesc pe partea tatălui meu 3% și pe partea care sunt propietar din 2014,1%,sau platesc 3% pe toată suprafata?!
Pe cota moștenită de la mamă plătiți impozit 1%.
Pe cota moștenită de la tata plătiți impozit 3%.