avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui imobil ...

Bună ziua.Am și eu o întrebare legata de moștenirea unui imobil!Din 2014 sunt coproprietar după decesul mamei.Conform legi partea mamei mi se cuvine mie,iar cealaltă parte tatălui meu.Intrebarea mea este :Daca tatăl meu a decedat în 2023 și am devenit proprietar,pe imobilul respectiv la vanzarea lui,taxele plătite la stat sunt de 1% peste 3 ani și 3%,dacă imobilul este sub 3 ani.In acest caz eu plătesc pe partea tatălui meu 3% și pe partea care sunt propietar din 2014,1%,sau platesc 3% pe toată suprafata?!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:17, 4 Noiembrie 2023
Pe cota moștenită de la mamă plătiți impozit 1%.
Pe cota moștenită de la tata plătiți impozit 3%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire cristinakadar cristinakadar Buna ziua, mama mea a decedat acum 9 ani, a ramas doar tata. Nu am alti frati. Nu am reusit sa fac dezbaterea succesorala dupa decesul mamei din vina tatalui. ... (vezi toată discuția)
Cat mostenesc? cerul cerul Parintii mei au avut 2 fice.Tatal a decedat iar mama s-a recasatorit.Nu am dezbatut mostenirea inainte de aceasta casatorie. Noul sot ce drepturi are asupra ... (vezi toată discuția)
Parintii mei sunt proprietarii unui apartament. intre timp mama ... Perr Perr Parintii mei sunt proprietarii unui apartament. Intre timp mama mea a decedat. Eu, ca unicul copil ( baiat ), nu am fost trecut in actul de proprietate al ... (vezi toată discuția)