Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanta de la editura-contract drepturi de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanta de la editura-contract drepturi de autor

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii referitoare la posibilitatile de recuperare a unor creante de la o companie cu care am colaborat.
Pe scurt: am avut contract pe drepturi de autor cu o editura. Am lucrat cu ei cativa ani, dar in ultimul timp e foarte greu sa recuperez banii de la ei. Deja imi ignora mesajele. Discut direct cu patronul, asa a fost mereu. Am spus "discut", dar, de fapt, am pastrat mereu corespondenta pe e-mail.
Banca ma preseaza pentru ca am rate pe care nu le pot plati, editura se face ca ploua... Nu stiu ce sa mai fac.
Tirajul ultimei carti aparute a fost epuizat deja, iar eu am primit doar jumatate din tarif, si asta dupa numeroase insistente.
Am obosit sa ma rog de ei. Sunt furioasa ca imi ignora mesajele. Am nevoie de bani. Conform contractului, trebuia sa plateasca la 30 de zile de la predarea lucrarii.
Ce pot face sa recuperez banii pe munca depusa?
Va multumesc,
Ileana
Daca aveti un contract semnat, precum si dovezi din care sa rezulte scadenta si cuantumul sumelor datorate, le puteti transmite prin executor o somatie de plata, prin care sa le puneti in vedere sa va achite in termen de 15 zile de la comunicare sumele restante. In cazul in care nu achita in termenul indicat puteti sa introduceti o cerere privind emiterea unei ordonante de plata pe rolul instantei. Le puteti solicita inclusiv dobanda si costurile suportate cu transmiterea somatiei si a demersului in instanta.
Buna ziua, trebuie sa ii notificat cu privire la plata drepturilor dvs. banesti si in caz de neconformare, singura varianta este sa ii actionati in judecata pentru recuperarea sumelor care vi se cuvin, eventual alaturi de penalitati de intarziere.
Va multumesc pentru raspuns! Este o idee buna! Chletuielile cu redactarea somatiei si trimiterea ei se pot recupera cumva daca nu ajung iinstanta? Am intrebat la biroul unui executor judecatoresc si sumele ar fi destul de consistente.

Mihai Law Office a scris:

Daca aveti un contract semnat, precum si dovezi din care sa rezulte scadenta si cuantumul sumelor datorate, le puteti transmite prin executor o somatie de plata, prin care sa le puneti in vedere sa va achite in termen de 15 zile de la comunicare sumele restante. In cazul in care nu achita in termenul indicat puteti sa introduceti o cerere privind emiterea unei ordonante de plata pe rolul instantei. Le puteti solicita inclusiv dobanda si costurile suportate cu transmiterea somatiei si a demersului in instanta.

Va multumesc pentru raspuns!

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, trebuie sa ii notificat cu privire la plata drepturilor dvs. banesti si in caz de neconformare, singura varianta este sa ii actionati in judecata pentru recuperarea sumelor care vi se cuvin, eventual alaturi de penalitati de intarziere.

Prin somatie le puteti solicita sa va achite si contravaloarea costurilor suportate, insa depinde de ei daca vor intelege sa achite si aceste sume de bunavoie, Din pacate, nu ii puteti obliga sa le suporte in lipsa unei hotarari judecatoresti. Pentru transmiterea somatiei, executorul nu ar trebui sa va perceapa o suma prea mare. Spre exemplu, pentru Bucuresti si Ilfov, executorul cu care colaborez percepe intre 50 lei +TVA si 120 lei +TVA. Pentru redactarea corecta si completa a somatiei va recomand sa apelati la un avocat. In masura in care nu indicati toate informatiile relevante si temeiurile de drept, nu va va fi folositoare intr-un eventual demers in instanta.
Mihai Law Office, Avocat