avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Pot trece la impozit pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Pot trece la impozit pe profit?

o microintreprindere cifra de afaceri in 2023 sub 500000 euro 4 salariati capital social 200 lei platitoare de impozit pe venit poate trece in 2024 la impozit pe profit?
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: laurentiu.costache , utilizator 19:00, 10 Noiembrie 2023
Impozitul pe veniturile microîntreprinderii este opțional si se poate trece oricând la impozit pe profit.

Invers, nu.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate cu impozit pe profit sa devina microintreprindere? florip florip Buna ziua, O societate platitoare de impozit pe profit in anul 2016, care nu a depasit cifra de afaceri de 500000 euro dar are capital social mai mare de ... (vezi toată discuția)
Pot sa redevin microintreprindere? Bibike Bibike Buna ziua, Am fost microintreprindere timp de 3 ani. Pentru ca nu am mai avut salariati, din 2007 am devenit din oficiu IMM, respectiv platitoare pe impozit ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere cu impozit pe venit? Ysa06 Ysa06 1.Srl microintreprindere asociat A = 99%p.s.,asociat B=1%p.s., platitoare impozit pe venit în 2023,cifra de afaceri sub 500.000 euro 2.Srl ... (vezi toată discuția)