Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt femeie, născută la 3dec.1961, lucrez din august ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt femeie, născută la 3dec.1961, lucrez din august 1981 până ...

Sunt femeie,născută la 3dec.1961,lucrez din august 1981,până în prezent (în acest interval am fost un an în șomaj, apoi de a doua zi de când mi s a expirat șomajul, m am angajat în continuare, până în acest moment).În februarie 2024,trebuie sa ies la pensie de limită de vârstă. Va rog frumos, sa ma sfătuiți cum e mai corect sa procedez:Sa depun dosarul în dec.2023 pt pensie anticipată (nepenalizata, având 41-42 de ani cotizati),sau în februarie 2024,la limită?cum e mai bine, pt.a nu pierde din valoarea pensiei viitoare.Va mulțumesc, anticipat.
Depuneti dosarul incepand cu 03/02/2024.
Nu aveti ce pierde.
Nu va mai ganditi la acel indice de 1,41.
Daca luam un simplu exemplu matematic , o persoana care a obtinut un total de 35 puncte de pensie , si are un stagiu complet de cotizare de 35 ani , obtine 1 punct de pensie , aplicand indicele de corectie , va avea 1,41 puncte de pensie si , de la 01.01.2024 , va avea o pensie bruta de 2865 lei ( la valoarea unui punct de 2032 lei ) . De la 01.09.2024 , pensia cuvenita ar fi 35 * 81 lei ( valoarea punctului de referinta ) = 2835 lei ( putin-putin mai mica ) . Daca nu ar exista aceste puncte de stabilitate ( in cazul acesta - 6,25 ) , pensia ar scadea ... Cei care au realizat punctaj mare in timp scurt - avand salariu mare - dar nu depasesc 25 ani contributivi , sunt usor dezavantajati de noua lege .
CHKa, utilizator