avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum ocolesti GDPR cand faci o cerere de chemare in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum ocolesti GDPR cand faci o cerere de chemare in judecata impotriva X?

Vă salut! Doresc să depun o plângere civilă împotriva unui angajat de la o firmă. Angajatul m-a agresat, am sunat la 112, iar poliția l-a amendat. Când am cerut poliției numele persoanei și adresa pentru a-l putea trece ca pârât în cererea pe care urma s-o fac, mi s-a spus că judecătorul ar putea încălca GDPR-ul și doar el va dispune desecretizarea procesului verbal, deci mai întâi să fac cerere la judecătorie, să solicit judecătorului să trimită o adresă la poliție și asta ar fi soluția. Totuși, nu mi se pare o rezolvare optimă, deoarece intervine dilema: e admisibilă o cerere de chemare în judecată în REM, ca să zic așa? S-a mai confruntat vreun avocat cu această situație, care e uzanța?

Alte discuții în legătură

Abuz de putere, loviri, jigniri, amenințări din partea poliției locale. cum pot obține daune morale pentru ce mi s-a întâmplat? Gioni2021 Gioni2021 Salutare! Mă poate ajuta cineva cu un sfat ? Intenționez să dau în judecată Poliția Locală si Serviciul 112 si să cer daune morale imense.(Cu ... (vezi toată discuția)
Ultraj contra bunelor moravuri dani2123 dani2123 Buna ziua Am si eu o problema in urma cu cateva zile intr-un campus din bucuresti stateam jos pe iarba si au venit doi agenti de paza care au spus ca au ... (vezi toată discuția)