Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire din patrimoniul PFA, in care locuieste ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire din patrimoniul PFA, in care locuieste o PF

Cum se calculeaza impozitul pe cladire din patrimoniul PFA daca in ea nu se desfasoara nicio activitate economica, si nu e nici sediu social, dar este locuita de o persoana fizica?
Se pot trece cheltuielile pe PF print-un fel de contract?
george-neagu, moderator
În Codul fiscal avem:

Art. 460. - Calculul impozitului/taxei pe clădirile deţinute de persoanele juridice
(1) Pentru clădirile rezidenţiale aflate în proprietatea sau deţinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,08%-0,2% asupra valorii impozabile a clădirii.

(2) Pentru clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea sau deţinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2%-1,3%, inclusiv, asupra valorii impozabile a clădirii.

Cred că este clar.