Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă începi un proces civil acum, este posibil sa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă începi un proces civil acum, este posibil sa fii programat ...

Dacă începi un proces civil acum, este posibil sa fii programat pentru instanta în anul 2025?
Depinde de volumul de lucru al acelei instante.
Depinde de instanta,nr de judecători volum de munca etc.In București termenul este încă de 4-5 luni în medie, în aite localități e posibil sa dureze mai mult.Depinde și de ce obiect are litigiul sunt procese care se judeca teoretic cu urgenta..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Bună seara!
De principiu primiti termen în anul următor, nu chiar 2025!
Dar, daca o instanță este foarte încărcate din punct de vedere al volumului de munca și nu are nici judecători prea multi, este posibil că termenul să fie unul mai lung....dar, totuși nu cred că se prelungește chiar până în 2025.
Depinde ce proces aveți.
Cele patrimoniale merg greu desi judecatorii mici au salarii de 4000 euro...
Se plâng ca muncesc prea mult...
Este o forma mascată de protest...
Pe la 6 luni se cam dau termenele pe civil.

Vor cu 2025 dar nu o sa le meargă dacă avocatii vor lua masuri.
Nu știu daca vor...ca nu prea au motive...

Justiția a cam ajuns o bătaie de joc dar oamenii de rand sau chiar și cei cu bani mai mulți sunt în primul rand vinovati...
Ei au distrus justiția civilă...și s-a ajuns aici...
Și politicienii au vina lor dar vina lor este mai mică...strict pe această temă...
Când oamenii aleg sa atenteze grav la exercitarea profesiei de avocat se ajunge la astfel de situații...

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat