Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate Buna ziua , Madicul de familie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate Buna ziua , Madicul de familie intocmeste ...

Pensie de invaliditate
Buna ziua ,
Madicul de familie intocmeste dosarul catre comisie ? sau medicul de specialitate? Multumesc
ili47, utilizator
Dumneavoastră trebuie să întocmiți dosarul pentru pensia de boală, cu actele medicale care să justifice că v-ați pierdut capacitatea de muncă.
Vă trebuie mai multe acte medicale, plus multe bilete de ieșire din spital, multe analize medicale....., depinde de boală.
Dapix, utilizator
Multumesc pt. raspuns , dar decizia medicala catre comisie cine le intocmeste ? Medicul de specialitate ? sau medicul de familie , cine are scrisori medicale ect. … de la toti medici de specialitate , cu respect
Dupa cate stiu , medicul de familie doar da trimitere catre medicul de specialitate , acesta urmand , daca considera ca este cazul , sa intocmeasca referatul cu propunerea pentru pensie de invaliditate . Dosarul dvs. il intocmiti , nu medicii . Cu acest referat , si cu ce alte acte medicale aveti ( analize , bilete de iesire din spital , scrisori medicale ) , va prezentati la Comisia medicala de expertizare a capacitatii de munca ( formata tot din medici ) , care lucreaza pe langa Casa de pensii , iar aceasta va va incadra ( sau nu ) intr-un grad de invaliditate .
CHKa, utilizator
Multumesc pt. raspunsuri .