Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Scoatere bani din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Scoatere bani din firma

Am cumparat un SRL cu un spațiu comercial pe care l-am închiriat cu 600 euro/lună, bani pe care îi încaseze cash si pentru eliberez factura si plătesc impozit, nefiind plătitor de tva. Intrebarea mea este, dacă acum trebuie să-mi deschid un cont si daca da, cum pot scoate cel mai ușor si profitabil, banii de pe cont?
george-neagu, moderator
La începutul anului 2024 va trebui sa apelați la un contabil autorizat membru CECCAR care o sa va întocmească și semneze bilanțul pentru 2023. Apoi il depuneti la finante. Dacă veți avea profit pe firma, o sa puteți sa va scoateți profitul ca dividende prin hotărâre a adunării generale. Banii (dividendele cuvenite) in lei ii veți transfera din contul firmei în cel al dumneavoastră ca persoana fizica. La data transferului firma va retine și plăti la stat impozitul pe dividende de 8%.