Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie sa modific D100 pe iunie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie sa modific D100 pe iunie

Buna ziua,

Trebuie sa modific D100 pe iunie cu impozitul micro declarata deja pana pe 15.07....Ce pot face...e tarziu sa modific declaratia 100 prin D700?...pana cand am termen sa depun D700?
TVA ul nu mi-l influienteaza pentru ca firma e cu TVA la incasare si factura nu e incasata ...doar 394 trebuie sa fac rectificativa nu?...caci e cu TVA la incasare ....ar trebuii sa depun rectificativa la 394 si pe trimestrul II si trim III nu?

cum pot face?
multumesc
george-neagu, moderator
Cred ca va referiti la D710. Declaraţia de impunere (100 adica) poate fi corectată de către contribuabil/plătitor, pe perioada termenului de prescripţie a dreptului de a stabili creanţe fiscale.

Referitor la D394 nu am inteles exact. Aveti o factura emisa neinregistrata in luna emiterii?
Ioan Petru Butariu, Contabil
la D394 am factura inregistrata dar e cu alta suma
Depuneti o alta D394 pe acea perioada cu factura corecta. Totdeauna se va lua in calcul ultima D394 depusa.

ionela11 a scris:

la D394 am factura inregistrata dar e cu alta suma

MULTUMESC