avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie sa modific D100 pe iunie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie sa modific D100 pe iunie

Buna ziua,

Trebuie sa modific D100 pe iunie cu impozitul micro declarata deja pana pe 15.07....Ce pot face...e tarziu sa modific declaratia 100 prin D700?...pana cand am termen sa depun D700?
TVA ul nu mi-l influienteaza pentru ca firma e cu TVA la incasare si factura nu e incasata ...doar 394 trebuie sa fac rectificativa nu?...caci e cu TVA la incasare ....ar trebuii sa depun rectificativa la 394 si pe trimestrul II si trim III nu?

cum pot face?
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 12:21, 24 Noiembrie 2023
Cred ca va referiti la D710. Declaraţia de impunere (100 adica) poate fi corectată de către contribuabil/plătitor, pe perioada termenului de prescripţie a dreptului de a stabili creanţe fiscale.

Referitor la D394 nu am inteles exact. Aveti o factura emisa neinregistrata in luna emiterii?
Ultima modificare: Joi, 16 Noiembrie 2023
Ioan Petru Butariu, Contabil
la D394 am factura inregistrata dar e cu alta suma
Depuneti o alta D394 pe acea perioada cu factura corecta. Totdeauna se va lua in calcul ultima D394 depusa.

ionela11 a scris:

la D394 am factura inregistrata dar e cu alta suma

MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere bilant decembrie 2013 rebecavalentina rebecavalentina Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari: 1. O societate infiintata in octombrie 2013 si pana la 31.12.2013 nu a desfasurat activitate ... (vezi toată discuția)
Probleme in contabilitate Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana In urma efectuarii unor verificari am observat ca trebuia sa am alte solduri finale in gestiune de marfuri si nu stiu acum cum sa le corectez avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Declaratii firma care are anulat codul de tva din oficiu? ionela11 ionela11 Buna ziua, Firma are anulat codul de TVA din oficiu din decembrie anul trecut a fost/ este platitoare de TVA la trimestru...ce declaratii se mai depun acum ... (vezi toată discuția)