Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit in 2010 pt.soc.care au fost micro cu ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit in 2010 pt.soc.care au fost micro cu impozit cu 3%

Avand in vedere ca din 2010 se schimba modul modul de stabilire a impozitului pe profit trimestrial ptr.societatile platitoare de impozit 16% in anul 2009,va rog sa-mi spuneti cum se stabileste impozitul pe profit de plata ,trimestrial,pentru societatile care,pana la 31.12.2009 au fost platitoare de impozit micro cu 3% si care ,prin efectul legii,din 2010 trec la impozitarea cu 16%.
Va explic modul de calcul al impozitului pe profit ptr.anul 2010,pentru societatile care pana la 31.12.2009 au fost platitoare de impozit 16% :
Se ia din declaratia 101 (decl.anuala privind impozitul pe profit) impozitul datorat ,total,in anul 2009,se inmulteste cu indicele de inflatie ptr.2009 (5%).Suma obtinuta se imparte la 4 (trimestre).Suma rezultata se declara si se plateste,trimestrial,dupa ce se compara cu impozitul minim trimestrial.Daca este mai mare,se plateste suma rezultata.Daca suma rezultata este mai mica,se plateste suma impozitului minim.
Avand in vedere ca soc.care au fost micro,in 2009 si au platit impozit 3% si nu depun decl.101,de la ce suma pornim ptr.calculul impozitului ptr.2010.De la suma calculata cu 3% si inregistrata in total sume al contului 698 la 31.12.2009 ? sau cum?
se aplica :
100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate .

Ce este impozitul datorat ?

ART. 107

Cota de impozitare

(1) Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.

(2) În situaţia în care impozitul datorat de microîntreprinderi este mai mic decât impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.

Impozitul datorat este cel de 3% asa cum iese din calcul , respectiv 3% la baza impozabila , independent de impozitul minim

Am mai discutat tema intr-un alt topic si acolo spuneam ca imp anticipat pe 2010 se va plati raportat la impozitul minim
Imi dau seama ca am interpretat gresit , nu am tinut cont de definitia impozitului datorat din titlul IV

Cred ca exprimarea din pct 100 din norme va genera confuzii si sper ca ministerul de finante sa vina cu precizari clare in acest sens

Scuze daca nu am inteles.Adica, luam suma din 698 an 2009,inmultim cu indicele de inflatie,impartim la 4 si comparam cu impozitul minim trimestrial ?
Cat este,totusi,indicele de inflatie pe care il aplicam ? 5% valabil ptr.2009 prin Ord.127/febr.2009,aplicat de soc.care au aplicat si in 2009 sistemul platilor anticipate (ex.soc.bancare),sau asteptam publicarea lui printr-un ordin al ministrului finantelor publice pana la 15 aprilie ?
parca ca BNR publica acest indice ; sau prin statistica ... ceva -ceva am zarit in legislatie, dar n-am retinut precis

Dar ,in cazul unei societati infiintate in anul 2009 (platitoare de impozit pe profit 16%)care nu a intrat sub incidenta impozitului minim (fiind infiintata in 2009) ci obligata sa plateasca 16 % rezultat din diferenta intre veniturile si cheltuielile 2009 (in anul de infiintare) ?
Daca aceasta societate nu a inregistrat venituri de la infiintare pana la finele anului 2009,ci numai cheltuieli.Cum si cat trebuie sa plateasca impozit anticipat in 2010? Cum calculez?La ce ma raportez? Daca impozit datorat pentru 2009 = 0, nu se poate aplica regula generala.