Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dorim să dizolvăm o asociație care nu are datorii.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dorim să dizolvăm o asociație care nu are datorii.

Bună ziua! Dorim să dizolvăm o asociație care nu are datorii. Este necesar să numim noi, comitetul director (și să plătim) un lichidator, sau este suficient să depunem Hotărârea Comitetului director a asociației, la judecătorie și judecătoria numește un lichidator (caz în care nu plătim lichidatorul)?
george-neagu, moderator
La asociatie, nu Consilul Director poate decide dizolvarea, ci numai Adunarea Generala., Si aceasta nu doar ca poate, ci ESTE OBLIGATA sa numeasca lichidator prin chiar decizia de dizolvare, altfel aceasta nu este valabila. Actuala legislatie obliga la numirea de lichidator chiar daca nu exista active nici datorii.... Nici cand judecatoria numeste lichidator ( ex. la constatare dizolvare de drept sau cand pronunta dizolvare judiciara, nu scapa ONG dizolvat de plata lichidatorului, ca nu e de unde sa fie platit, ca la ONG nu exista fond de lichidare ca la firme... risca sa fie pusi la palta personal membrii organelor ONG-ului dizolvat daca acesta nu are de unde plati lichidatorul....