Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Afectare succesiune prin neplata impozitelor. Bunicii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Afectare succesiune prin neplata impozitelor. Bunicii mei, părinții ...

Afectare succesiune prin neplata impozitelor.
Bunicii mei, părinții tatălui meu, mi au oferit printr un contract de întreținere jumătate din casa lor în 2009. După decesul lor l am lasat pe tatăl meu sa domicilieze în acea casa. Tatăl meu a deschis succesiune pentru părinții lui doar pentru niște terenuri agricole pe care le a vândut în perioada 2015-2020 ( nu și pentru casa, el fiind singurul fiu al părinților sai). Tatăl meu a decedat în decembrie 2021, iar eu nu am deschis succesiune după el, pentru jumatatea de casa, fiind singurul moștenitor. Ieri tatăl meu a primit un plic de la o primărie din provincie prin care este înștiințat ca vor demara procedurile de proprire pentru un impozit neplătit de 3000 de lei aferent unui teren agricol ( pe care eu retin ca l- a vandut)., cei de la primarie spunandu -mi ca el apare ca proprietar. Intrebarile mele sunt: ce se poate întâmpla daca eu nu plătesc respectivul impozit? Se poate ajunge la vânzarea casei? Daca plătesc acel impozit inseamna ca terenul ii aparține tatălui meu și pot realiza succesiune după el? Va mulțumesc anticipat,
DP
Prima dată contează dacă mai aveți frați/surori`?

Apoi trebuie să știți că moștenitorii preiau la moștenire atât pasivele cât și activele.
Dapix, utilizator
Nu mai am frati sau surori. Dacă nu am deschis succesiune preiau și activele și pasivele?

Dapix a scris:

Prima dată contează dacă mai aveți frați/surori`?

Apoi trebuie să știți că moștenitorii preiau la moștenire atât pasivele cât și activele.

ce se poate întâmpla daca eu nu plătesc respectivul impozit? Se poate ajunge la vânzarea casei?

Avand in vedere ca tatal dvs. a decedat, pentru recuperarea datoriei primaria trebuie sa solicite dezbaterea sucessiunii. Dupa dezbatere, primaria va demara procedurile de poprire impotriva dvs., in calitate de mostenitor legal. Pana atunci, dvs. nu datorati nimic primariei, si nu va poate pune poprire pe conturi.

Daca plătesc acel impozit inseamna ca terenul ii aparține tatălui meu și pot realiza succesiune după el?

Avand in vedere ca tatal dvs inca apare ca proprietar, inseamna ca acesta nu a facut act de vanzare-cumparare pe acel teren. Ce puteti face dvs. este sa va interesati cine lucreaza acel teren, sa-i explicati situatia, sa plateasca impozitul si sa demareze un proces pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare pentru acel teren(aici succesiunea trebuie sa fie dezbatuta).

Desigur, puteti plati impozitul si sa realizati succesiunea pentru el, insa vanzarea si cumpararea acelui teren a fost facuta cu buna-credinta. Desi este neclar de ce nu s-a facut contract de vanzare-cumparare, tatal dvs. probabil a primit o suma de bani pe acel teren.
olivia.neacsu, utilizator
Mulțumesc frumos.
Eu sunt la sute de kilometri distanta de acel loc, și chiar dacă as identifica persoanele sau firma care lucrează acel pământ pot sa diu ignorat total. Doar au lucrat atâția ani bănuiesc pamantul și știu si dumnealor ca nu au plătit impozitul..

olivia.neacsu a scris:

ce se poate întâmpla daca eu nu plătesc respectivul impozit? Se poate ajunge la vânzarea casei?

Avand in vedere ca tatal dvs. a decedat, pentru recuperarea datoriei primaria trebuie sa solicite dezbaterea sucessiunii. Dupa dezbatere, primaria va demara procedurile de poprire impotriva dvs., in calitate de mostenitor legal. Pana atunci, dvs. nu datorati nimic primariei, si nu va poate pune poprire pe conturi.

Daca plătesc acel impozit inseamna ca terenul ii aparține tatălui meu și pot realiza succesiune după el?

Avand in vedere ca tatal dvs inca apare ca proprietar, inseamna ca acesta nu a facut act de vanzare-cumparare pe acel teren. Ce puteti face dvs. este sa va interesati cine lucreaza acel teren, sa-i explicati situatia, sa plateasca impozitul si sa demareze un proces pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare pentru acel teren(aici succesiunea trebuie sa fie dezbatuta).

DanPopescu1980, utilizator
De asemenea tatal meu nu are nici un bun pe numele sau, el nu a realizat succesiunea pe jumătatea de casa a părinților sai. În caz de dezbatere a succesiunii tatălui meu în ce ar consta masa succesorala în afara de acel teren pe care figurează proprietar?