avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua .Am înțeles că în noua lege a pensiei se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua .Am înțeles că în noua lege a pensiei se iau în ...

Buna ziua .Am înțeles că în lnoua lege a pensiei se iau în calcul numărul total de puncte pe care îl ai....Unde sa mă duc să le scot...la casa de pensii sau la finanțe....?.in aprilie fac 65 ani..și 45 ani vechime(bărbat)....multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:01, 18 Noiembrie 2023
Casa de Pensii , in urma depunerii dosarului de pensionare, va stabili punctajul mediu anual realizat.
Recalcularea tuturor pensiilor se face de catre CJP in baza dosarului de pensie pe care il depuneti.
Pentru perioada de dupa 01/04/2001 puteti avea control direct pe ele(puncte), daca va faceti cont la CNPP.
Restul il veti gasi in decizia de admitere deschidere drepturi si anexa ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare grupa ii de muncă karcsika1958 karcsika1958 Daca este o lege separate ca casa de pensii este obligat sau nu ca- sa fie dat bani pe Adeverinta grad 2 de munca perioada pana 1990 ,.,Stiut ca acest lege ... (vezi toată discuția)
Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie cu grupele de munca pentru persoanele cu handicap mediu ionescuion34@yahoo.com ionescuion34@yahoo.com Mam pensionat la data de - 01 09 1999 -,pentru limita de varsta , cu aplicarea legii -3/1977 - coroborat cu legea - 57/1992 -,cu ... (vezi toată discuția)