avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autoritate de lucru judecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autoritate de lucru judecat

Daca exista o actiune impotriva paratului ZZ inregistrata la Judecatoria 1 la data -X, ulterior se inregistreaza o alta actiune la o alta Judecatorie 2 la date de -Y. Existand identitate de parti, cuaza, si calitate.
La Judecatoria 2 instanta se pronunta si da o solutie de admitere a actiunii.
La Judecatoria 1 instanta se pronunta ulterior si da o solutie de respingere a aciunii.

ZZ ataca hotararea Judecatoriei 1 cu recurs.

Intrebarea este : Este in avantajul lui sa invoce exceptia ALJ ?

ALJ se raporteaza strict la ordinea inregistrarii cererii sau la ordinea pronuntarilor ?

Cum interpretati dispozitiile Art. 1201 C.civ. ?
" Este lucru judecat atunci când a doua cerere în judecatã are acelasi obiect, este întemeiatã pe aceeasi cauzã si este între aceleasi pãrti, fãcutã de ele si în contra lor în aceeasi calitate."
:sorry:


Cel mai recent răspuns: ContSters63637 , utilizator 17:11, 1 Februarie 2010
Din ce ziceti se pare ca este vorba de ALJ dupa cum ziceti.
Insa daca s-au declarat 2 recursuri e altceva.

avocat Claudiu Lascoschi
Exista doar un singur recurs, la Judecatoria 1, sentinta de la a doua judecatorie inca nu s-a comunicat.

Intrebarea mea in concret - este : prima hotarare are autoritate fata de a doua sau a doua hotarare are autoritate fata de prima.

Probabil este o intrebare naiva, dar totusi ma incurca data inregistrarii acestor actiuni.
Scuze, am gresit, am vrut sa spun ca exista un singur recurs - prin care s-a atacat sentinta de la Judecatoria 1
MelindaB a scris:

Daca exista o actiune impotriva paratului ZZ inregistrata la Judecatoria 1 la data -X, ulterior se inregistreaza o alta actiune la o alta Judecatorie 2 la date de -Y. Existand identitate de parti, cuaza, si calitate.
La Judecatoria 2 instanta se pronunta si da o solutie de admitere a actiunii.
La Judecatoria 1 instanta se pronunta ulterior si da o solutie de respingere a aciunii.

ZZ ataca hotararea Judecatoriei 1 cu recurs.

Intrebarea este : Este in avantajul lui sa invoce exceptia ALJ ?

ALJ se raporteaza strict la ordinea inregistrarii cererii sau la ordinea pronuntarilor ?

Cum interpretati dispozitiile Art. 1201 C.civ. ?
" Este lucru judecat atunci când a doua cerere în judecatã are acelasi obiect, este întemeiatã pe aceeasi cauzã si este între aceleasi pãrti, fãcutã de ele si în contra lor în aceeasi calitate."
:sorry:



In situatia expusa, una din parti ar fi trebuit sa solicite conexarea dosarelor din motivul ca aveau acelasi obiect, partile fiind aceleasi. Deja, dupa cum reise din cele enuntate, sunt doua sau vor fi doua sentinte contrare pronuntate pe acelasi obiect de judecata de doua instante.
utlizati cala revizuirii-daca nu tine litispendenta- pentru contrarietate de hotarari. a doua hot se anuleaza

Alte discuții în legătură

Litispendenta fd fd la fond am fost eu chemat in judecata pt revendicare si granituire. fata de titlul reclamantului am opus hotararea judecatoreasca de constatare a uzucapiunii ... (vezi toată discuția)
Autoritate de lucru judecat socrate111 socrate111 buna ziua .intrebarea mea este daca se poate invoca in cel de-al doilea proces inceput intre aceleasi parti ,avand acelasi obiect si aceeasi cauza \"autoritate ... (vezi toată discuția)
Suspendarea prev.de art.244(1) pct.1 cpc Irina S. Irina S. Aceasta cauza de suspendare poate fi invocata in fata instantei de recurs (la Tribunal) daca exista o alta judecata care se afla abia la fond ? Mai concret: ... (vezi toată discuția)