Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!Am locuit cu fostul iubit ,am ramas ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!Am locuit cu fostul iubit ,am ramas însărcinată ...

Buna seara!Am locuit cu fostul iubit ,am ramas însărcinată dar din păcate m a stresat continuu si am fost nevoită sa plec de la el de teama sa nu pierd sarcina din cauza stresului pe care mi l a provocat...el voia avort ,eu nu am putut sa fac (probleme sănătate)si am păstrat sarcina(culmea el batea apropo sa facem copil si eu i am zis ca nu eram pregatita si ca nu pot sa avortez in caz ca raman gravida...si dupa ce m a lăsat gravida s a schimbat radical si mi a făcut viata un iad...m a dat afara din casa gravidă,el si mama lui puneau presiune pe mine sa avortez desi stia dinainte toate detaliile si ce probleme de sănătate am avut)insa am ramas la el si m a trimis la munca .acum sunt la parintii mei ,fetita are un an si sapte luni.Ideea este ca 3luni el a dispărut,m a blocat dupa ce si a batut joc de mine cu inca doua persoane in telefon,el m a pus pe speaker fara sa stiu ca mai asculta alte doua persoane ce vorbim noi doi si brusc a nceput sa vorbeasca urat despre mama si sa rada cu ceilalți de mine in timp ce eu plangeam si mi a inchis telefonul si m a blocat...ultima discuție a fost cu mama lui care ma acuza ca vreau banii lui si m a jignit si de atunci am rupt legăturile...3luni niciun ban, desigur nu l trecusem tată pt ca eram foarte vulnerabilă după naștere si el ma amenința cu inregistrari (disputele noastre intime)ca le păstrează sa se apere cu ele in instanta...a revenit dupa trei luni in viata noastră,a dat bani,si inca nu e trecut tata....scuzati ca scriu asa mult dar vreau sa se nteleaga de ce sunt reticenta in a l trece tată...
Sunt foarte confuza...problema cea mare din punctul meu de vedere este ca pune copilul in pericol...de cate ori ne vedem sa vada fetița trebuie sa fiu atenta de doua ori mai mult ot ca este foarte absent si așteaptă sa fac numai eu totul pt fetita chiar si cu el in preajma si e foarte obositor...a facut faze care din punctul meu de vedere pt un om de 37de ani nu ar trebui...a luat fetita de un picior si a tinut o cu capul in jos el considera d ca e distractiv si fetița plangea groaznic era speriată si am liniștit o eu ...uimita de ce a facut el...apoi l am rugat sa nu lase poarta descuiată pt ca fetița trage de poarta si iese n strada si o poate calca o masina ...si am crezut ca ma bazez pe el dar a lasat poarta nu doar descuiata ,ci larg deschisa si fetița fix in strada a fugit noroc ca tot eu am fost atenta sa fie copilul in siguranță...si cand s a intors si l am întrebat de ce a lăsat poarta deschisa era complet absent...nu parea prezent la ce i explic...(tatal fetei s a drogat in tinerete si am impresia ca inca fumează iarba...),sau nu tine cont daca e copilul in camera si daca i e lui cald deschide aerul condiționat pe rece si zice ca nu se mbolnaveste copilul de la aer...ne a lăsat sa dormim in curent (geamul lipit cu scoci ca iesea burlanul aerului condiționat prin geamul intredeschis si a considerat ca nu e problema si am dormit cu fetița asa si a doua zi am mers la spital ca s a trezit cu ochii umflati fetița si eu cu gatul umflat de la curent si el a zis ca nu e de la curent cu de la altceva si ca nu e vina lui ca nu e de la geam...si tot eu m am chinuit cu fetița bolnava pt ca el ne a adus acasa la părinții mei si si a văzut de burlacia lui...mi as dori sa l trec tata dar ma ngrozeste gandul sa las fetita singura cu el avand in vedere ca e complet inconstient daca pateste fetita ceva...am tor felul de ganduri...nu pot sta linistita .... vorbeste si foarte vulgar langa ea si zicea inainte sa nasc..ca atunci cand copilul va împlini 18,ani o sa i dea droguri...va rog ajutati ma cu un sfat...pt ca sunt foarte îngrijorată...cumva sa nu i mai las acces fetitei imi sta pe conștiință...am cum sa cer in instanță sa vada fetita doar in prezența mea ca sa nu fie fetița in pericol?am cum sa cer sa nu am nevoie de semnatura lui cand vreau sa nscriu fetița undeva???etc...fetita merita sa beneficieze de ce are si tatal ei sa i ofere...bani ..prezenta tatalui natural...insa mie mi se pare ca e in pericol cu el singura...are o gandire nesănătoasă....sau e mai bn sa mi vad de viata doar eu cu fetita fara el???
Tin sa precizez ca nu a tinut cont deloc ca eram gravida...m a tratat chiar mai urat decat cand nu eram gravida,tatal lui m a pus sa car o piesa de fier grea pt o masina si eu nu ma înțeleg pe mine .cred ca ma simteam incoltita si neputincioasă si faceam ce mi se cerea...
Ma ajuta cu ceva detaliile acestea despre comportamentul lui toxic asupra copilului in instanță?vreau sa fie fetița protejată...si eu sa am liniște fara stres de la el,fara sa simt ca mi poate lua copilul.....cand eram gravida el ma jignea si ma submina pana clacam si ma enervam si atunci el ma inregistra
Andreea.C.L, utilizator

E adevărat ca poate recunoaste copilul cand dorește, nu e nevoie de acordul dvs.
Pana la o eventuala judecata, permiteți sa vada copilul în prezenta dvs.
Din pacate, fără probe, nu puteti dovedi ca un pericol pentru copil.
gi-jane2, moderator
Daca situatia este asa cum o descrieti, singurul lucru de care ar avea nevoie copilul de la tatal "natural" ar fi banii si asta si pentru ca asa spune legea.
In ceea ce priveste afectiune si educatie e clar ca e prea putin probabil.
Faptul ca esti parintele "natural" nu te califica automat pentru rolul de parinte fie ca e vorba de tata sau de mama. Si nu vorbim aici de abordari diferite ale educatiei ci de o "educatie" care este clar in dezavantajul copilului.
Daca nu aveti nevoie de acei bani, e mai bine sa rupeti legaturile si pentru copil si pentru dumneavoastra.
Dar daca aveti nevoie de bani sa-l cresteti o sa fie destul de complicat pana o sa ajungeti sa-i primiti + cheltuieli.
In instanta nu poate folosi nici un fel de inregistrari, vor fi respinse, e posibil sa se ajunga la un proces de stabilire a paternitatii dar o data cu plata pensiei va primi si drept de vizita, iar daca nu acum mai tarziu inclusiv sa ia copilul la domiciliul lui, daca nu veti putea proba categoric ca este un risc pentru copil (martori).
Probabil stie asta si incearca prin comportamentul aberant sa va faca sa renuntati la orice demers privind plata unei pensii alimentare nedorind oricum sa aiba de a face cu copilul.
GeogeIon, utilizator
Vrea sa fie trecut tată,nu e o problemă asta,si bani da si așa, si chiar zice sa venim in vizită la el dar doar cateva zile(nu sa ramanem la el sa fim o familie),si am lasat de la mine si am mers n vizita ca sa se apropie de fetiță... problema este ca e posibil inca sa se drogheze pt ca atunci cand il intreb se eschivează,nu raspunde hotărât,se vede clar ca asta face pt ca umbla prin genul acela de anturaje si acorda întâietate prietenilor in detrimentul fetiței si risca sa ne trateze urat in favoarea prietenilor desi are 37ani...si ne pune in situații neplacute,incomode,riscante,e absent chiar si cand e prezrnt fizic,si mai rau imi face imi strica starea cand vad ca nu face niciun efort sa fie un model de parinte pt fetiță...din contră,sustine ca daca el nu o invata la prostii atunci cine altcineva?vorbeste foarte vulgar langa ea,o pune n pericol...e foarte imatur si euforic...spierde noptile sa se joace PlayStation...si nu recunoaște lucrurile urate pe care le a făcut,spune ca mi s a părut,si pt copil e evident o influență prea proastă si ma lupt sa corectez si prostiile la care o invata pe fetiță...in loc sa mi fie sprijin...
Deci el vrea sa fie tata..dar fara eforturi...decat financiare si nici acolo nu zic ca se străduiește extraordinar... trebuie doar lui sa i fie cat mai usor si tot greul pe mn ...
La un momentdat colegul lui de munca i a sugerat sa mi ia copilul de tot ca are avocați...el cica nu a vrut ca sa nu ne traumatizeze...dar asta e influența de care dispune el acolo unde sta
Si de aici ingrijorarea mea
Manuela Rășină, administrator
Sanse sa ia copilul sunt aproape nule, cam peste tot la noi tribunalele sunt setate sa dea copii la mama chiar si cand mama ar avea probleme (desi nu e cazul acum). Daca dvs. aveti loc de munca, locuinta, fara antecedente, avand in vedere si varsta mica a copilui e total exclus.
El daca a fost si prins vreodata pe partea de consum droguri sau aveti martori ca e consumator, nu doar ca n-ar primi domiciliul copilului ci isi risca si programul de vizita.
Nu incurajati relatia daca nu exista interes din partea lui, nici nu va opuneti, lasati-l pe el mai degraba sa se deplaseze, sa vina dupa copil, eventual atunci cand iesiti copilul in oras din cate se pare nu cred ca vrea sa petreaca mai mult de 1-2 ore in prezenta lui.
Daca vreodata isi va reveni, foarte bine dar dupa cum arata lucrurile si mai ales la varsta asta e putin probabil sa se schimbe in bine ceva la modul radical.
Daca e deschis ideii, discutati totusi sa-l treceti in certificatul de nastere,sa fie de acord si sa semneze ce trebuie semnat in directia asta, daca o sa aveti nevoie de suport financiar pentru copil si el nu o s fie dispus sa il acorde, o sa va prinda bine.
Mutați-vă în alt oraș și uitați-l. Nu îl treceți la tata și veți trai amândouă mult mai liniștite.
Și reprimați-vă dorința de a mai fi lângă el ca altfel lucrurile vor merge în mai rău nu în mai bine, meritați ceva mai bun.