Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizarea durata timp de munca_CIM cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizarea durata timp de munca_CIM cu timp partial

Dorim sa incheiem un act aditional de modificare a duratei timpului de munca si repartizarea acestuia, la un contract cu timp partial (6 ore), individualizat, o perioada fixa, si una flexibila. Din coroborarea articolelor relevante ale Codului Muncii, nu sunt convisa ca se poate aplica la contractele cu timp partial ci doar la cele cu norma intreaga.

Rog o opinie. Multumesc

O fracțiune de normă de ...... ore/zi, 30 ore/săptămână ....... ore/lună;
a) Repartizarea programului normal de muncă se face: în zilele ...................., între orele ...................., sau ..Individualizat................. (inegal/schimburi/flexibil/ individualizat, etc.), după cum urmează:
• O perioada fixa, in intervalul orar 12.00 – 15.00,
• O perioada flexibila, in care angajatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca saptamanal.
b) Programul de muncă se poate modifica cu acordul partilor sau în condițiile regulamentului intern/contractului colectiv de muncă aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare, cu excepția cazurilor de forța majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecințelor acestora.
Programul individualizat se poate aplica si contractelor de munca cu timp partial.