Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă soția a părăsit domiciliul (fără motiv) ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă soția a părăsit domiciliul (fără motiv) invocând că ...

Dacă soția a părăsit domiciliul (fără motiv)invocând că nu se mai înțelege cu soțul, este luat în considerare la partajarea bunurilor comune?Se ia in considerare terenul de la cine provine (nefiind plătit prin dovezi)se ea în considerare la partaj?
Motivul divorțului sau culpa în desfacerea căsătoriei nu au nicio importanta asupra partajarii bunurilor.
Mai întâi se finalizează divortul iar ulterior, cine este interesat, solicita și partajarea bunurilor dobândite în perioada casatoriei.
Mergeți la un avocat pentru divort si o sa va explice și procedura partajului.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Ceea ce se ia in considerare la partaj sunt bunurile dobandite in timpul casatoriei si cota de contributie a sotilor, prezumata de lege ca fiind 50-50%,

Oricine doreste sa contrazica prezumtia, trebuie sa faca probe sa o rastoarne.

Nu conteaza culpa in desfacerea casatoriei, nu conteaza de unde provine bunul.

Cel mai util pt dvs este sa consultati un avocat caci implicatiile financiare sunt mari si e bine sa stiti cum porniti acest demers si pe sa va bazati.