Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - partaj

Vreau sa va prezint o situtie. Intr-o familie sotul a cazut in patima jocurilor de noroc. Acumuleaza datorii la cunoscuti si banci, fara stirea sau acordul sotiei timp de un an de zile. Intre timp s-a descoperit ca respectivul avea si o amanta. In cazul divortului, partajul se va face in mod egal? Are importanta motivul divortului in impartirea bunurilor?
Nu au relevanţă motivele care au condus la desfacerea căsătoriei la partaj, ci contribuţia avută de fiecare dintre soţ la dobândirea bunurilor comune.Legea prezumă o contribuţie egală, însă se poate răstrurna prezumţia dacă soţii dovedesc un aport mai mare .
Datoriile vor fi proprii ale celui ce le-a contractat daca banii nu au fost folositi pt nevoile casniciei.
La divort, conteaza si cum s-a ajuns la situatia aceasta.
La partaj, nu, conteaza doar ca unul dintre soti risipea averea comuna si celalalt poate avea o cota marita.
Totusi, nu pricep cum facea credite peste tot si aducea salariul acasa... sau nu lucra sau cum?