Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-partaj

Dacă soțul are adeverinta medicala de nebun , ce drepturi are sotia la partaj ?
Buna ziua,
Nu exista adeverinta de nebun.
Partajul bunurilor nu are legatura cu starea de sanatate a sotilor.
Ținând cont ca a făcut terapie 3 ani și la mijloc e vb de un copil, o firma și amanta lui ?
Buna ziua,
REPET, nu exista adeverinta de nebun.
Nu au legatura amanta, copilul si starea de sanatate cu partajul bunurilor care este intre dumneavoastra si el.
Nici 10 copii nici 10 amante sau 10 amanti nu au legatura cu partajul
La partaj veti imparti bunurile dobandite in timpul casatoriei. Legea prezuma ca si contributie a sotilor 50-50%, cel care a contribuit mai mult putand solicita si face dovada aportului superior la dobandirea bunurilor.

Partajul se poarta doar intre soti/fostii soti.

Nu conteaza daca aveti copii sau nu, nici existenta si nr amantelor. Ceea ce conteaza este contributia.

Daca la momentul partajului sotul nu are discernamant vor exista discutii cu privire la modul cum isi poate exercita drepturile si la existenta unui curator.