avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, m-am intors la munca in 02.10.2023 , am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, m-am intors la munca in 02.10.2023 , am depus dosarul ...

Buna ziua, m-am intors la munca in 02.10.2023 , am depus dosarul pt stimulentul de insertie. Acum sunt insarcinata cu bebe 2 si voi intra de luna viitoare in concediu de risc, voi mai primi stimulentul de insertie pana voi naste sau nu?
Si intrebarea nr 2, indemnizatia de crestere copil pt bebe 2 va fi calculata din veniturile pe ultimele 12 luni? (Imi spusese o contabila ca daca copilul nr 1 nu are impliniti 3 ani voi primi aceasi indemnizatie si pt bebe 2 fara recalculare cu lunile acestea cat m-am intors la munca?) Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
Alina8392, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alina8392 , utilizator 08:45, 21 Noiembrie 2023
Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil?
18.04.2024 este data nasterii

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil?

Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
Alina8392, utilizator
În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) OUG 111/2010 într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) OUG 111/2010 rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

Veti primi stimulentul de insertie pana veti naste .
Ultima modificare: Marți, 21 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc tare mult pt lamuriri! O zi frumoasa!

Cornel Vasile a scris:

În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) OUG 111/2010 într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) OUG 111/2010 rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

Veti primi stimulentul de insertie pana veti naste .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului ioanaiacobas ioanaiacobas Buna ziua Eu sunt in concediu de crestere a copilului, dar doresc sa imi reiau activitatea incepand cu 1.01.2013. In acest caz beneficiez de stimulent de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! momentan sunt in cic, fetița împlinește 2 ani ... Ildi10 Ildi10 Bună ziua! Momentan sunt in CIC, fetița împlinește 2 ani in septembrie 2022. Sunt gravidă în 10 săptămâni, bebe urmând să se nască la sfârșitul ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie claudia.streanga claudia.streanga Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari legate de acest stimulent de insertie, care se ofera mamelor ce revin la job, pana ce copilashul implineste 1 an. ... (vezi toată discuția)