Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre Teava comuna de gaz a blocului . Am fost ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre Teava comuna de gaz a blocului . Am fost anuntat scris ...

Despre Teava comuna de gaz a blocului .

Am fost anuntat scris , de catre furnizor , ca teava comuna de gaz a blocului nu este verificata si are intirziere la scadenta de 1.2 ani.
Mie mi se pare ca problema este a asociatiei ; am anuntat la administrator dar mi s-a spus ca deoarece nu a fost anuntata scris asociatia , inseamna ca eu nu am inteles bine .
Cum se poate rezolva problema ?
laura1016, utilizator
Ciudat.
Cetatenii acestia / poate firme - care se ocupa cu furnizarea gazeleor naturale in teritoriu, cred ca nu stiu de ei si-si fac de lucru...
Dar mai sunt si niste firme care executa lucrari de verificare a instalatiilor si care iau de pe site-ul ANRSCcetateni si asociatii care nu au efectuat reviziile la instalatiile de furnizare. Este posibil ca aici sa fie o greseala.
Va dau dreptate pentru ca si mie mi s-au intamplat niste ciudatenii, in vara .
Ziceti ca ati anuntat administratorul. Eu as notifica in scris as. de prop., as anexa documentul primit. Bine ar fi sa va faceti o fotocopie a materialului primit de la furnizor care habar nu are cui sa trimita o notificare. Cum de v-a gasit pe Dvs?
As. prop. sa faca o cautare a verificarilor efectuate la contorul general si a conductei comune, eventual sa i-a legatura cu furnizorul - pentru ca doar as. prop. are contract cu furnizorul de gaze naturale.
1.Ce articol din L196/2018 imi da dreptul sa fac document scris catre asociatie ?
2.O problema privind partile comune definite la art,35 , cunoscuta de unul din membri asociatiei , poate fi anuntata la administrator ? Exista doar dreptul de a anunta sau si obligatia de a anunta ?
Se vede ca, totusi , ati mai citi din prev. L 196 /2018 - si nu ati gasit un art. prin care aveti dreptul sa va adresati asociatiei !
Acum, ori mai cititi la Drepturi si obligatii ale proprietarilor si va adresati asociatiei printr-un document scris si inregistrat la care anexati si notificarea primita, ori nu mai faceti nimic - daca va temeti sa va adresati asociatiei !
document inregistrat ; inregistrat unde ? asociatia nu are secretariat ...
Asociatia are si ea un pic dreptate ; furnizorul nu s-a exprimat clar ca teava comuna este scadenta la verificare ; furnizorul a exprimat ca sint conditionat de verificarea tevi comune care nu este verificata .
Totusi, care e conditionarea despre care vorbiti si ce vi se intimpla daca nu se face verificarea acelei tevi ?
Asociatia are dreptate, trebuie sa primeasca pe numele ei, ca persoana juridica, acea instiintare.

laura1016 a scris:

document inregistrat ; inregistrat unde ? asociatia nu are secretariat ...
Asociatia are si ea un pic dreptate ; furnizorul nu s-a exprimat clar ca teava comuna este scadenta la verificare ; furnizorul a exprimat ca sint conditionat de verificarea tevi comune care nu este verificata .