Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificarea TVA la predarea de imobile dupa data de 1 ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificarea TVA la predarea de imobile dupa data de 1 ianuarie 2024

Buna ziua,
Am incheiat o promisiune de vanzare-cumparare cu un dezvoltator in iulie 2022 pentru livrarea unui imobil cu termen in iulie 2023 cu o perioada de gratie de 90 de zile lucratoare. Valoarea imobilului este de 700000 de lei si conform contractului si legii atunci in vigoare TVA-ul este de 5%. Am platit un avans la semnarea contractului in forma autentica la notar in iulie 2022. Din motive independente de mine sau de dezvoltator, mai exact actele pentru utilitati au fost intarziate de autoritatile competente, termenul de livrare nu poate fi respectat si a ajuns sa fie in anul 2024.
Daca exista un contract semnat in anul 2022 la notar pe suma de 700000 de lei + TVA 5% si tranzactia se va face in 2024, conform noii legi TVA-ul se schimba la 19%?
da din pacate , pt ca noul plafon va fi 600.000 lei.