avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificarea TVA la predarea de imobile dupa data de 1 ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificarea TVA la predarea de imobile dupa data de 1 ianuarie 2024

Buna ziua,
Am incheiat o promisiune de vanzare-cumparare cu un dezvoltator in iulie 2022 pentru livrarea unui imobil cu termen in iulie 2023 cu o perioada de gratie de 90 de zile lucratoare. Valoarea imobilului este de 700000 de lei si conform contractului si legii atunci in vigoare TVA-ul este de 5%. Am platit un avans la semnarea contractului in forma autentica la notar in iulie 2022. Din motive independente de mine sau de dezvoltator, mai exact actele pentru utilitati au fost intarziate de autoritatile competente, termenul de livrare nu poate fi respectat si a ajuns sa fie in anul 2024.
Daca exista un contract semnat in anul 2022 la notar pe suma de 700000 de lei + TVA 5% si tranzactia se va face in 2024, conform noii legi TVA-ul se schimba la 19%?
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 11:25, 27 Noiembrie 2023
da din pacate , pt ca noul plafon va fi 600.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va scriu in legatura cu schimbarea de tva 19% la achizitionarea ... Danny1995 Danny1995 Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea noilor apartamente. Ca sa va pun in tema, eu am semnat o promisiune de ... (vezi toată discuția)
Care este cota de tva la livrarea imobilului de catre dezvoltator? Samfinconta Samfinconta Va rugam sa ne precizati care este cota de TVA aplicabila la livrarea de catre un dezvoltator catre o persoana fizica , in septembrie 2024 , a unui imobil de ... (vezi toată discuția)