Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, ma puteți ajuta cu un răspuns? Dacă ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, ma puteți ajuta cu un răspuns? Dacă tatăl își ...

Bună ziua, ma puteți ajuta cu un răspuns?
Dacă tatăl își ia 3 luni ccc(lunile tatalui ,mama poate sta în concediu fără plata aceste 3 luni pana când copilul face 2 ani? În aceasta situatie tatăl poate aplica pentru stimulentul de insertie?
Da, mama poate sta în concediu fără plata.
Mulțumesc, dar dacă nasc al doilea copil la câteva luni după terminarea ccc-ului, dacă în acest timp eu nu am serviciu mai pot beneficia de ccc 2 și ce acte sunt necesare ?
Sau după revenirea din ccc pot intra in concediu de sarcina cu risc?
Puteti beneficia de CCC .. daca nu mai aveti serviciu , nu puteti intra in concediu de risc maternal .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concediu fără plata se considera stagiu de cotizare, după acesta pot beneficia de concediu maternal?

Cornel Vasile a scris:

Da, mama poate sta în concediu fără plata.

Concediu fără plata nu se considera stagiu de cotizare si nici vechime in munca.