Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Se pot recupera pierderile?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Se pot recupera pierderile?

BUNA ZIUA
O microintreprindere care a realizat pierdere in anii precedenti si care a trecut cu data de 01.01.2023 la impozit pe proft, poate recupera pierderile inregistrate pe micro?
george-neagu, moderator
Nu. Pierderea realizata în timpul cât ați platit impozitul pe venit microintreprindere nu se ca putea recupera (deduce) din profitul perioadei când veti plăti impozit pe profit.
Unde se precizeaza in codul fiscal ca nu avem dreptul sa recuperam pierderile din anii precedenti,daca am trecut la platitor de impozit pe profit?
Abonatii d-voastra cred ca ar dori sa va referiti si la norma juridica de unde rezulta raspunsul dat. Multumesc.