Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca oferă mai putini bani pt un credit ipotecar în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca oferă mai putini bani pt un credit ipotecar în urma evaluării ...

Bună ziua. Vrem sa luam un apartament care a fost pus la vânzare un un preț, s a făcut un antecontract cu un avans, unde este stipulat printre altele ca dacă banca nu oferă împrumutul ipotecar, avansul este restituit. A fost evaluatorul, încă nu am rezultatul, dar am semnale ca l ar fi evaluat la mai puțin decât suma din vânzare cumpărare și atunci evident, banca oferă împrumut mai mic. Nu am de unde acoperi diferența. În acest caz, mai primesc avansul înapoi? Adica dacă suma împrumutată de banca este mai mica decât cea convenita inițial, se considera ca împrumutul este dat? Căci practic eu ju pot cumpăra acel apartament dar împrumutul mi se da într o oarecare măsură.
ciresel, utilizator