Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Suntem căsătoriți de 5o de ani și avem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Suntem căsătoriți de 5o de ani și avem împreună ...

Bună ziua,
Suntem căsătoriți de 5o de ani și avem împreună 2 copii. Cu toate că sunt copii buni și cu stare materială foarte bună, ne-am făcut fiecare câte un testament legalizat la BIN, lăsându-ne unul altuia tot ceea ce am strâns o viață. Un apartament cu 2 camere, un autoturism și cate 100k lei fiecare deținuți în titluri de stat.
În cazul în care copiii se dovedesc a nu fi chiar atât de buni și vor ataca testamentul, cerând partea de succesiunea conform Noului Cod Civil, cu ce cotă va rămâne soțul supraviețuitor din bunurile enumerate mai sus.
Există vreo cale/formă de a asigura soțul supraviețuitor să rămână cu tot ?
Este etic Codul Civil, care încalcă ultima dorință a unei persoane și lasă la discreția copiilor liniștea și siguranța materială a unui vârstnic de 70-80 de ani?
Din păcate legea poate că nu-i corectă, sau nu-i dreaptă, dar totuși e în vigoare și se aplică.
Testamentul poate fi atacat de moștenitorii rezervatari, și în acest caz beneficiarul testamentului va rămâne doar cu jumătate din bunurile defunctului.

Dar totuși, testamentul sau donația oferă și un avantaj, că oferă beneficiarului un plus, adică rămâne cu jumătate din cât scria în actul notarial.
Fără actul de donație sau testament ar fi obținut mai puțin, sau după caz, deloc.
Dapix, utilizator
Rezerva succesorala este jumătate din cota legala.
Cota legala a ambilor copii este de 3/4 din jumatatea soțului decedat.
Adică 3/8. Împărțit la jumătate = 3/16.

Deci rezerva succesorala a copiilor este de 3 /16.
Nu, nu exista nicio dispoziție legala care sa excludă copiii din dreptul la rezerva succesorala.
Și da, este etic. Poate părintele supraviețuitor se îndrăgostește sau este păcălit și lasă toată agoniseala strânsă o viata cu mama/tatăl decedat, cine știe cui.
Un alt motiv pentru care este etic e ca e perfect normal ca și copiii sa își moștenească părinții. Nu doar soțul supraviețuitor.
De asemenea, mai este etic fiindcă nu toți vârstnicii de 70-80 ani au 100k în cont. Unii trăiesc cu 1000 lei pe luna și poate nici cu ăia și ti-e mai mare dragul când copiii ii ajută. Ba chiar e în beneficiul lor sa se lase pe mana copiilor.
raluk0207, utilizator
@raluk0207 - Extinzand putin cele spuse, ce poti face daca copilul ce va deveni mostenitor are un comportament necorespunzator sau chiar brutal cu parintele? Oare nu era mai bine ca si in legislatia noastra testamentul sa primeze ? Fiecare sa dispuna liber cat e viu ce se va intampla cu averea lui dupa deces indiferent de valoarea acesteia. Eu consider ca este mai etic asa. Daca se indragosteste sau este pacalit poate vinde averea concubinei sau matusii Tamara cat e viu si copiii raman tot cu munca si chiverniseala.
Puteti sa lăsați testament prin care impartiti averea între sot și cei 2 copii fără sa le încălcați rezerva. Gen daca sotia nu conduce, ce sens are sa rămână cu masina sau și daca are permis, nu cred ca e ok sa mai conducă la 80 de ani. . Lăsați,i casa si niste titluri, masina unui copil și niște bani și celuilalt niște bani.
Va ganditi dvs. Sau puteți face consiliu de familie și spuneți dorința dvs si vedeti ce părere au. Poate nu va ataca testamentul și sotul ramane cu tot pana la moartea sa și apoi se va imparti ce ramane între copii.

ibn a scris:

@raluk0207 - Extinzand putin cele spuse, ce poti face daca copilul ce va deveni mostenitor are un comportament necorespunzator sau chiar brutal cu parintele? Oare nu era mai bine ca si in legislatia noastra testamentul sa primeze ? Fiecare sa dispuna liber cat e viu ce se va intampla cu averea lui dupa deces indiferent de valoarea acesteia. Eu consider ca este mai etic asa. Daca se indragosteste sau este pacalit poate vinde averea concubinei sau matusii Tamara cat e viu si copiii raman tot cu munca si chiverniseala.

Și a cui e vina? A celui care l-a crescut și care nu a știut sa își apropie copilul.
Când cazi ca pat și faci pe tine sau ești de dus la operație, nu o sa te îngrijească concubina.
De ce sa primeze un act care a fost încheiat intr-un moment de vulnerabilitate, indragosteala sau neatenție?
De ce ar trebui ca munca de o viata a mamei sa ajungă pe la nu știu ce femeie străină sau pe la copiii ăleia?
raluk0207, utilizator