Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am un contract de închiriere și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am un contract de închiriere și proprietarul a ...

Bună ziua,
Am un contract de închiriere și proprietarul a decedat.
Unicul moștenitor dorește continuarea contractului.
Până la stabilirea (terminarea) succesiunii cui plătesc chiria și pe ce bază?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile primite
Daca decontati chiria e alta discuție...
Da, decontez...
Atunci varianta ar fi sa obțină certificatul de moștenitor și ss încheiați contract..
Dar, întrucât Codul civil recunoaște acceptarea tacită a succesiunii, puteți încheia contract de închiriere cu moștenitorul și fără ca acesta să fi parcurs toată procedura succesorală notarială. Pentru el, semnarea contractului cu dumneavoastră reprezintă acceptare tacită a moștenirii. Iar în ce privește decontarea chiriei, nu cred că vă cere cineva tot istoricul proprietății, important e să existe un contract de închiriere în forma scrisă.
Buna seara,dar in cazul unui contract de inchiriere care a expirat ,cel care urmeza sa mosteneasca ,pt ca ceilalti frati au renuntat,cu unul este in proces,poate acesta sa inchirieze in continuare cu firma respectiva?Este corect sa inchirieze ,sa prelungeasca el contractul pana nu se termina succesiunea ?