avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am un contract de închiriere și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am un contract de închiriere și proprietarul a ...

Bună ziua,
Am un contract de închiriere și proprietarul a decedat.
Unicul moștenitor dorește continuarea contractului.
Până la stabilirea (terminarea) succesiunii cui plătesc chiria și pe ce bază?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile primite
Cel mai recent răspuns: mihailmagda10 , utilizator 23:04, 10 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca decontati chiria e alta discuție...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, decontez...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci varianta ar fi sa obțină certificatul de moștenitor și ss încheiați contract..
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar, întrucât Codul civil recunoaște acceptarea tacită a succesiunii, puteți încheia contract de închiriere cu moștenitorul și fără ca acesta să fi parcurs toată procedura succesorală notarială. Pentru el, semnarea contractului cu dumneavoastră reprezintă acceptare tacită a moștenirii. Iar în ce privește decontarea chiriei, nu cred că vă cere cineva tot istoricul proprietății, important e să existe un contract de închiriere în forma scrisă.
Buna seara,dar in cazul unui contract de inchiriere care a expirat ,cel care urmeza sa mosteneasca ,pt ca ceilalti frati au renuntat,cu unul este in proces,poate acesta sa inchirieze in continuare cu firma respectiva?Este corect sa inchirieze ,sa prelungeasca el contractul pana nu se termina succesiunea ?

Alte discuții în legătură

Cine poate semna contractul de inchiriere daca proprietarul a decedat? valentin42 valentin42 Firma la care lucrez are sediul inchiriat de la o persoana care a decedat de curand. Contractul de inchiriere are termen pana la sfarsitul anului ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa 10 ani mid72 mid72 Locuiesc cu chirie intr-un ap al carui proprietar a murit in urma cu 10 ani. Platesc chiria fratilor lui. Vine acasa curentul pe numele lui, de la fisc tot pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire, cote, plata impozitului favex favex O familie, sot, sotie si un fiu. Decedeaza sotia in 2015 masa succesorala fiind un imobil. In perioada de optiune succesorala sotul ramane in imobil. Fiul face ... (vezi toată discuția)