avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Din 2014 PFA-urile platesc CASS in functie de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Din 2014 PFA-urile platesc CASS in functie de veniturile realizate

Buna ziua. Din 2014 PFA-urile platesc CASS in functie de veniturile realizate, si, si daca nu au nici un venit. Persoana care detine PFA-ul beneficieaza de asistenta medicala gratuita in baza acestei plati a CASS-ului, sau banii se duc ,,pe apa sambetei,,? Multumesc frumos.
Ultima modificare: Marți, 28 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: SALLAY CATALINA , utilizator 19:14, 30 Noiembrie 2023
beneficiaza de asigurare medicala de sanatate gratuita in baza Declaratiei unice pe care o depune PFA .
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite pfa adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, Daca am ales norma de venit pentru functionarea PFA,platesc 16% impozit pe venitul stabilit de catre STAT la inceputul fiecarui an.Celelalte ... (vezi toată discuția)
Pfa si angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ... Dozzzer Dozzzer PFA si Angajat in 2024 ??? buna...nu reusesc sa gasesc un raspuns clar nicaieri...asa ca sper sa ma puteti lamuri... sunt Angajat Norma Intreaga 8h si am ... (vezi toată discuția)
Am un pfa pe care nu-l folosesc ;venituri 0 in declaratii. Mira28 Mira28 Buna! Am un PFA pe care nu-l folosesc (venituri 0 - atat in declaratii, cat si in cont ) si depun anual declaratia unica, fara a plati alte taxe. Am obligatia ... (vezi toată discuția)