Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si Angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si Angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ...

PFA si Angajat in 2024 ???
buna...nu reusesc sa gasesc un raspuns clar nicaieri...asa ca sper sa ma puteti lamuri...

sunt Angajat Norma Intreaga 8h si am si un PFA Sistem Real...intre cele 2 nu exista relatii comerciale...firma unde sunt angajat nu are legaturi comerciale cu PFA ul

la PFA nu depasesc pragul de venit NET anual de 12 salarii minime brute/an adica cei 39.600 lei deci platesc impozit 10% din NET ul ce imi ramane dupa diferenta dintre incasari si cheltuieli

problema mea in 2024 tine de CAS si CASS ...

CAS nu voi plati nimic pentru ca NU depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica cei 39.600 lei

acum ???

CASS sunt OBLIGAT sa platesc inca o data ?
desi sunt ANGAJAT cu full time cu 8h pe zi in alta parte ?
nu e dubla impozitare daca ma obliga la asa ceva ?
o sa am asigurari medicale PREMIUM :))
repet nu depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica 39.600 lei

deci platesc sau nu CASS ul inca o data ?

merci in avans de lamuriri…
Dozzzer, utilizator
Da, platiti CASS si la PFA.
e legal asa ceva ? platesc pentru aceeasi persoana adica EU odata contributia la 8 h ca angajat si apoi suplimentez tot pe numele meu (PFA) cu inca 10% din NET ul meu ramas ?

sau cei 10% se duc asa ca o contributie anonima la CASS pentru TOATA LUMEA sa aiba asigurare de sanatate ?
Dozzzer, utilizator
Nu trebuiee sa mai platiti intrucat platiti deja ca salariat si sunteti inregistrat cu CNP iar declaratia unica o faceti in baza CNP ului . dovafa platii se poate face prin eliberarea unei adeverinte de la angajator sau din evidenta institutiilor CAS si CASS
@radusavalache
Sa precizati si baza legala pentru raspuns, va rog!
@Dozzzer
Da, e legal sa platiti, cititi, va rog, Codul Fiscal.

art.170 din Codul Fiscal spune asa:
(4) Baza anuală de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h) o reprezintă:

a) nivelul a 6 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 6 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 12 salarii minime brute pe ţară;

b) nnivelul de 12 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 24 de salarii minime brute pe ţară;

c) nivelul de 24 de salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cel puţin egale cu 24 de salarii minime brute pe ţară.
Oricum la completarea declaratiei vi se calculeaza automat si CASS.