avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si Angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si Angajat in 2024 ??? nu gasesc un raspuns ...

PFA si Angajat in 2024 ???
buna...nu reusesc sa gasesc un raspuns clar nicaieri...asa ca sper sa ma puteti lamuri...

sunt Angajat Norma Intreaga 8h si am si un PFA Sistem Real...intre cele 2 nu exista relatii comerciale...firma unde sunt angajat nu are legaturi comerciale cu PFA ul

la PFA nu depasesc pragul de venit NET anual de 12 salarii minime brute/an adica cei 39.600 lei deci platesc impozit 10% din NET ul ce imi ramane dupa diferenta dintre incasari si cheltuieli

problema mea in 2024 tine de CAS si CASS ...

CAS nu voi plati nimic pentru ca NU depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica cei 39.600 lei

acum ???

CASS sunt OBLIGAT sa platesc inca o data ?
desi sunt ANGAJAT cu full time cu 8h pe zi in alta parte ?
nu e dubla impozitare daca ma obliga la asa ceva ?
o sa am asigurari medicale PREMIUM :))
repet nu depasesc pragul NET de 12 salarii brute/an adica 39.600 lei

deci platesc sau nu CASS ul inca o data ?

merci in avans de lamuriri…
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
Dozzzer, utilizator
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 18:18, 8 Aprilie 2024
Da, platiti CASS si la PFA.
e legal asa ceva ? platesc pentru aceeasi persoana adica EU odata contributia la 8 h ca angajat si apoi suplimentez tot pe numele meu (PFA) cu inca 10% din NET ul meu ramas ?

sau cei 10% se duc asa ca o contributie anonima la CASS pentru TOATA LUMEA sa aiba asigurare de sanatate ?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
Dozzzer, utilizator
Nu trebuiee sa mai platiti intrucat platiti deja ca salariat si sunteti inregistrat cu CNP iar declaratia unica o faceti in baza CNP ului . dovafa platii se poate face prin eliberarea unei adeverinte de la angajator sau din evidenta institutiilor CAS si CASS
@radusavalache
Sa precizati si baza legala pentru raspuns, va rog!
@Dozzzer
Da, e legal sa platiti, cititi, va rog, Codul Fiscal.

art.170 din Codul Fiscal spune asa:
(4) Baza anuală de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h) o reprezintă:

a) nivelul a 6 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 6 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 12 salarii minime brute pe ţară;

b) nnivelul de 12 salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 salarii minime brute pe ţară inclusiv şi 24 de salarii minime brute pe ţară;

c) nivelul de 24 de salarii minime brute pe ţară, în vigoare la termenul de depunere a declaraţiei prevăzute la art. 120, în cazul veniturilor realizate cel puţin egale cu 24 de salarii minime brute pe ţară.
Oricum la completarea declaratiei vi se calculeaza automat si CASS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)
Pfa cu angajat full time, daca mai trebuie sa plateasca contributii sociale in plus? CristiP112 CristiP112 Buna ziua, Am un PFA care in anul 2023 a realizat un profit intre 12 si 24 salarii minime brute. Pe acest PFA am un angajat care a fost plătit cu salariul ... (vezi toată discuția)
Pfa si contract de munca in paralel - contributii sanatate 2024 sa.trufanda sa.trufanda Buna ziua! Daca am un PFA activ impreuna cu un contract de munca la o alta firma si deja platesc contributiile de sanatate prin acel contract, pentru PFA ... (vezi toată discuția)