Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Pentru stabilirea paternitatii, copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ...

Buna ziua,
Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ani) al carui mama a decedat cum poate sa solicite stabilirea paternitatii in conditiile in care mama si presupusul tatal nu au trait impreuna, copilul a fost conceput in vremea studentiei.
ati avut o relatie fireasca cu tatal ?

kicsiagi a scris:

Buna ziua,
Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ani) al carui mama a decedat cum poate sa solicite stabilirea paternitatii in conditiile in care mama si presupusul tatal nu au trait impreuna, copilul a fost conceput in vremea studentiei.

Bună ziua!
Trebuie să formuleze acțiune privind stabilirea paternității în contradictoriu cu tatăl. În cadrul probațiunii se va solicita proba cu expertiza ADN prin care se va stabili filiația față de tata.
Multumesc.
Aveti o problema cu prescriptia

gi-jane2 a scris:

Aveti o problema cu prescriptia

Detailati va rog, de ce considerati ca este prescrisa actiunea. Doamna avocat in raspunsul ei nu a mentionat prescriptia.
Fiul de 37 ani nu a avut nicio realatie cu tatal. Dupa moartea mamei a inceput sa-si caute tatal. Tatal are familia lui, are statut social aparte, neaga relatia cu mama.