avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Pentru stabilirea paternitatii, copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ...

Buna ziua,
Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ani) al carui mama a decedat cum poate sa solicite stabilirea paternitatii in conditiile in care mama si presupusul tatal nu au trait impreuna, copilul a fost conceput in vremea studentiei.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:15, 1 Decembrie 2023
ati avut o relatie fireasca cu tatal ?


kicsiagi a scris:

Buna ziua,
Pentru stabilirea paternitatii, copilul major (37 ani) al carui mama a decedat cum poate sa solicite stabilirea paternitatii in conditiile in care mama si presupusul tatal nu au trait impreuna, copilul a fost conceput in vremea studentiei.

Bună ziua!
Trebuie să formuleze acțiune privind stabilirea paternității în contradictoriu cu tatăl. În cadrul probațiunii se va solicita proba cu expertiza ADN prin care se va stabili filiația față de tata.
Multumesc.
Aveti o problema cu prescriptia


gi-jane2 a scris:

Aveti o problema cu prescriptia

Detailati va rog, de ce considerati ca este prescrisa actiunea. Doamna avocat in raspunsul ei nu a mentionat prescriptia.
Fiul de 37 ani nu a avut nicio realatie cu tatal. Dupa moartea mamei a inceput sa-si caute tatal. Tatal are familia lui, are statut social aparte, neaga relatia cu mama.

Alte discuții în legătură

Stabilire paternitate cristiana2000 cristiana2000 buna seara!..va rog sa ma ajutati si pe mine..spunandu-mi: 'daca renunt la a mai continua un proces de stabilirea paternitatii(..din motive personale)...in ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate daniela_daniela daniela_daniela buna ziua. am un copil de 8 ani care la nastere nu a fost recunoscut de tatal lui . la sfarsitul anului trecut am facut testul ADN pentru stabilirea ... (vezi toată discuția)
Foarte urgent Csilla Kalo Csilla Kalo Buna ziua,eu am un copil de 1an si 4luni,tatal copilului deja stie despre copil de aproape de una an si nu arata nici un interes fata de copil.Copilul e pe ... (vezi toată discuția)