avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. imi poate spune cineva ce inseamna conflict ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. imi poate spune cineva ce inseamna conflict de interese ...

Buna ziua.
imi poate spune cineva ce inseamna conflict de interese la locul de munca.
Contabilul firmei are o relatie cu directorul tehnic .Eu cred ca trebuie sa precizezi in primul rand in ctr.de munca .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:32, 14 Decembrie 2023
Un conflict de interese (CDI) este o situație în care o persoană sau organizație este implicată în mai multe interese, de exemplu interese financiare sau de altă natură, ce pot corupe sau afecta major luarea deciziilor corecte și imparțiale de către acea persoană sau organizație.

Prezența unui conflict de interese nu duce automat la fapte de corupție sau la luarea unor decizii incorecte.
[ link extern ]
Cu tot respectul insa ,nu cred ca am inteles. "" este o situație în care o persoană sau organizație este implicată în mai multe interese, de exemplu[ interese financiare etc"" adica o relatie cum am mentionat afecteaza in luarea unor decizii??
Situatia descrisa nu implica neaparat un conflict de interese ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Colegul este in conflict de interese ? + sanctiuni ? oanaportar oanaportar Un coleg, personal contractual care lucreaza intr-o institutie publica, este ales coordonator al unei activitati culturale. In acelasi timp, acesta este ... (vezi toată discuția)
Conflict de interese la un liceu - buna, va rog sa ma ajutati intr-un caz de conflict de interese: ... lacramioara81 lacramioara81 buna, va rog sa ma ajutati intr-un caz de conflict de interese: o directoare la un liceu l-a angajat cu contract de munca pe sotul ei, si pe copii, si as dori ... (vezi toată discuția)
Legislatie privind conflictul de interese indii indii Imi puteti spune unde ma pot documeta despre "confictul de interese"Cineva zicea "codul etic" dar am citit si mai nimik ..... (vezi toată discuția)