Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... citatia poate fi lasata in cutia postala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

citatia poate fi lasata in cutia postala?

Da, poate fi.
Da,în 90%din cazuri citația este lăsată în cutia postala de către factorul.postall,acesta consemnând într o recipisa modul de înmânare, (depunere,înmânare,afisare)act ce face dovada realizării procedurii de citare..
Doar după ce agentul procedural sau postasul va căutat fizic la domiciliu sau prin telefon și nu va gasit, sau va gasit dar ați refuzat citația, Asfel acesta va completa un proces verbal în care va menționa că nu ați fost găsit sau că ați refuzat și citatia va fost pusă la cutia poștală personală, dar in nici-un caz nu are voie să o lase la cutia comună, la avizier, la vecini, sau la primul om care ii iese în cale
mabu a scris:

citatia poate fi lasata in cutia postala?

Nedelea Florin, utilizator
Domnule în ce calitate răspundeți dvs pe aici?Va credeți doctor în drept pt ca aveți un proces pe rol și va judecați cu modele de pe net?Ce citiți dvs are relevanta 0 dacă în practica lucrurile se petrec altfel.Cazurile de citare prin agent procedural sunt rare datorita nr insuficient al personalului iar livrarea citatiilor se face în condițiile descrise în răspunsul meu.Dacs pe dvs va suna postasul cand primiti citatiile nu inseamna ca se intampla si in alte cazuri sau ca exista un text legal in acest sensPuteti sa fiți inginer sau informatician dar asta nu înseamnă că dacă citiți un text de lege aveți răspunsuri pertinente..Acum 8 luni nu știați ce înseamnă abținerea unui judecător într o cauza și acum oferiți răspunsuri.Hai sa pastram totuși simțul măsurii și al realității..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat